Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego
A+ A-
Sonda
kalendarium imprez
Która z poniższych atrakcji turystycznych jest (najdok)ładniej zrewitalizowana? (Można zaznaczyć maksymalnie 3 pola)

Groty Nagórzyckie
Ruiny Zamku w Inowłodzu
Rynek w Piotrkowie Tryb.
Pałac Męcińskich w Działoszynie
Kolej Wąskotorowa Rogów-Rawa-Biała
Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej
Manufaktura w Łodzi
Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi

25 Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi

dodano: 26.09.2014
drukujpoleć znajomemu

Jubileuszowa, 25. edycja największego polskiego święta miłośników komiksu i gier odbędzie się w dniach 3-5 października 2014 roku. I tak jak przed rokiem – festiwalowe centrum zlokalizowane zostanie w łódzkiej Atlas Arenie.

Gwiazdami tegorocznego MFKiG bez wątpienia będą Andreas Martens, Regis Loisel, Jean Van Hamme i Grzegorz Rosiński.

Szczegółowe informacje: http://komiksfestiwal.com/

Po raz pierwszy do Łodzi przyjedzie Jean Van Hamme –  belgijski scenarzysta komiksowy i filmowy, autor takich serii, jak „Thorgal” „XIII” i „Largo Winch”. Swoją obecność na 25. MFKiG potwierdzili także: mieszkający w Kanadzie Regis Loisel – rysownik serii „W poszukiwaniu Ptaka Czasu” i „Piotruś Pan”, który pracował też przy disneyowskich animacjach (m.in. „Mulan”) oraz Andreas Martens – rysownik i twórca komiksów „Rork”, „Koziorożec”, „Arq” i „Cromwell Stone”.

Do Łodzi przyjedzie szkocki scenarzysta Alan Grant, autor superbohaterskich serii „Sędzia Dredd” i „Batman” i współpracownik magazynu „2000 AD” oraz Arie Kaplan – amerykański pisarz, scenarzysta, rysownik, twórca gier komputerowych (autor książki "From Krakow to Krypton: The history of Jews in Comics"). Na festiwalu będzie można również spotkać polskich autorów mieszkających na stałe w Belgii – Zbigniewa „Kas” Kasprzaka i Grażynę „Grazę” Fołtyn-Kasprzak (Kas to rysownik m.in. komiksów „Yans”, „Halloween Blues” i „Shooting Star Marylin Monroe”, Graza jest uznaną kolorystką komiksów). Oprócz wyżej wspomnianych gości, przyjadą także Oystein Runde i Ida Neverdahl – norwescy autorzy komiksów, w październiku ukaże się w Polsce ich album pt. „Moskwa”.

Festiwal odwiedzi Ramon K. Perez – twórca komiksowej adaptacji scenariusza Jima Hensona "Tale of Sand", a także Laurent Gomez, znany jako Salagir – twórca świetnie prosperujących portali komiksowych m.in. Dragon Ball Multiverse, amilova.com.

Egmont Polska zaplanował na festiwal obchody 15-lecia Klubu Świata Komiksów – swojego działu wydawniczego, który przez półtorej dekady publikował na polskim rynku istotne zagraniczne i rodzime graficzne opowieści. Poza tym odbędzie się spotkanie z autorami, których komiksy zostały wyłonione w pierwszym konkursie na komiks dla dzieci im. Janusza Christy i ukażą się nakładem wydawnictwa Egmont.

Wśród wielu atrakcji festiwalowych, znajdą się m.in. punkty programu przygotowywane wspólnie z Human Ark (studiem pracującym nad animacjami „Tymek i Mistrz” oraz „Diplodok” na podstawie komiksów Rafała Skarżyckiego i Tomka Leśniaka oraz Tadeusza Baranowskiego), Platige Image (animowana wersja serii „Wilq” Bartosza i Tomasza Minkiewiczów) oraz Sound Tropez (wydawca audiobooków nagrywanych na podstawie komiksów: „Żywe Trupy”, „Conan” i „Thorgal”). Na festiwalu będzie można spotkać blisko stu polskich autorów komiksowych m.in. Tadeusza Baranowskiego, Krzysztofa Gawronkiewicza, Bogusława Polcha, Michała Śledzińskiego, Przemysława Truścińskiego.

Gościem festiwalu będzie Marzena Sowa, której autobiograficzna seria „Marzi” osiągnęła międzynarodowy sukces. Tym razem opowiadać będzie o swoim ostatnim komiksie „Powstanie. Za dzień, za dwa” narysowanym przez Krzysztofa Gawronkiewicza.

Organizatorzy szykują sporo wydarzeń związanych z jubileuszem festiwalu, m.in. wystawy i publikacje. Ponadto, wśród zaplanowanych wystaw znajdą się: ekspozycja na temat Lucky Luke’a, a na niej plansze, plakaty i gadżety vintage, kolejna wystawa poświęcona scenarzyście komiksowemu i literatowi (tym razem jej bohaterem będzie Rafał Skarżycki). Festiwalowe ekspozycje będą prezentowane m.in. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, Łódzkim Domu Kultury, Domu Literatury w Łodzi i Poleskim Ośrodku Sztuki. W planach są też obchody 30-lecia „Tajfuna” wykreowanego przez Tadeusza Raczkiewicza oraz prezentacja Illustarteyourself.com i wpisanego do Księgi Rekordów Guinnessa projektu „Pieces Book” za „Największa ilość twórców zaangażowanych w stworzenie albumu komiksowego” – dwóch przedsięwzięć łodzianina Jakuba Mazeranta (mieszkającego na stałe w Australii) - gościa MFKiG. Na festiwalu odbędzie się premiera 10. albumu z serii „City Stories”, na który złożą się najciekawsze komiksy opublikowane we wcześniejszych edycjach projektu oraz premierowa historia napisana przez Anetę Kaczmarek i narysowana przez Michała Arkusińskiego.

Jeszcze większa niż przed rokiem będzie strefa gier komputerowych, konsolowych i planszowych, z blokiem teoretycznym wypełnionym spotkaniami z badaczami i twórcami gier. W rym roku zaplanowane są turnieje: „Starcraft 2”, „Dota 2”,„League of Legends”, „Counter Strike – Global Offensive”, „HearthStone” z bardzo atrakcyjnymi nagrodami. Odbędzie się także zlot fanów gier komputerowych Fan4Fan z licznymi konkursami i zabawami dla osób nie biorących udziału w turniejach. 25. MFKiG zaprasza również do turniejów na konsole PS3:  „Tekken Tag Tournament 2”, „Mortal Kombat” i „Ultimate Marvel vs Capcom 3” oraz „Ultra Street Fighter IV” – przez firmę Capcom zatwierdzony jako jeden z ostatnich rozgrywek rankingowych w tym roku zaliczanych do międzynarodowego turnieju Capcom Pro Tour. Natomiast na konsolach Xbox360 będzie mógł pograć każdy kto przyjdzie do strefy gier. Nie zabraknie też gier planszowych i strategicznych.

25. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier będzie rozbudowany o duży blok poświęcony science fiction. Złożą się na niego warsztaty literackie i scenariuszowe, panele dyskusyjne prowadzone przez pisarzy, redaktorów i scenarzystów związanych z „Czasem Fantastyki”. W programie znajdzie się również wystawa ilustracji Przemysława Truścińskiego, które wzbogacają publikacje prozy Tomasza Kołodziejczaka. Blokowi SF będzie towarzyszyła premiera antologii fantastycznych opowiadań klasyków literatury „Bezprawna fantastyka” pod redakcją Konrada Zielińskiego. W antologii znajdą się nowele m.in. Sienkiewicza, Prusa, Mickiewicza, Londona, Tołstoja, Wilde’a, Kiplinga, Twaina.

W związku z zapowiedzianą na maj 2015 roku premierą nowego epizodu Gwiezdnych Wojen odbędzie się spotkani z Davidem J. Williamsem, autorem pierwszego opowiadania wydanego zgodnie z nowymi wytycznymi dla historii z uniwersum Gwiezdnych Wojen. To jedna z atrakcji strefy Star Wars.

Program festiwalu wzbogaci cosplay i stałe strefy: Manga Corner, dziecięca i targowa oraz seansów dedykacji i warsztatów. Ponadto poza Łodzią zorganizowane będą trzy wystawy komiksowe w Łowiczu (Miejska Biblioteka im. A.K. Cebrowskiego), Opoczne (Miejski Dom Kultury) i Piotrkowie Trybunalskim (Ośrodek Działań Artystycznych).

Festiwal pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury - Ojczysty - dodaj do ulubionych. Zadanie współfinansowane ze środków Województwa łódzkiego.

Organizatorami MFKiG są Stowarzyszenie Twórców „Contur”, Grupa SC2 i Dom Literatury w Łodzi, sponsorem głównym firma Atlas, a najważniejszymi partnerami Miasto Łódź, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury i Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

www.komiksfestiwal.com, www.facebook.com/FestiwalKomiksu

Kontakt:

Katarzyna Tośta

media relations

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier

tel. 609 796 549

e-mail: tosta@komiksfestiwal.com  

Zdjęcia:
25 Międzynarodowy Festiwal Ko
25 Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi
25 Międzynarodowy Festiwal Ko


Dodaj swój komentarz


Nick lub imię:

Komentarz:
Przepisz kod z obrazka:
Wielkość znaków nie ma znaczenia.
Opublikuj


Brak komentarzy
kalendarium imprez
<<     Lipiec, 2019     >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Najbliższe wydarzenia

12.07.2019

19.07.2019
9. Festiwal Filmowy Transatlantyk 2019 w Łodzi
12.07.2019

19.07.2019
Festiwal Transatlantyk 2019
18.05.2019

21.07.2019
Wystawa ,,Wątki i Sploty” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
12.07.2019

28.07.2019
Obiekt graficzny - wystawa prac Piotra Skowrona.
16.07.2019

18.08.2019
Wystawa Pracowni Ceramicznej w Bełchatowie
28.06.2019

18.08.2019
,,Droga życia” – wystawa ręczników ludowych w Łowiczu
18.06.2019

20.08.2019
Wystawa Piękny Luksemburg w Łodzi
05.07.2019

31.08.2019
Przeczytaj i podaj dalej. Wakacyjny bookcrossing w Ogrodzie Botanicznym
02.07.2019

31.08.2019
Wystawa muszli morskich w Palmiarni
25.06.2019

31.08.2019
Wystawa fotograficzna ,,Góry” autorstwa Zbyszka Łuczaka w Łodzi

Zobacz najbliższe wydarzenia na mapie
video box
kalendarium imprez
Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę pocztową, podaj swój adres email.

 
Zgadzam sią na wysyłanie na mój adres elektroniczny informacji ze strony rotwl.pl oraz na przetwarzanie tego adresu w bazie danych na zasadach określonych w przepisach Ustawy z dnia 26.08.2002r. (Dz. U. nr 144, poz.1204) o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
http://www.zarabiajnaturystyce.pl/
http://www.translateria.pl
katalog turystyczny 2015