"43 lata Muzeum Miasta Łodzi. Zajrzyj do muzealnej kuchni"

Dodano: 19.10.2018

Muzeum Miasta Łodzi zaprasza wszystkich chętnych we wtorek 30 października (godz. 16-19) do rocznicowego zwiedzania. Atrakcją będzie m.in. specjalne oprowadzanie po salach Pałacu Izraela Poznańskiego, które zaanimuje muzealna maskotka.

Źródło: materiały promocyj
Źródło: materiały promocyj

W tym dniu pracownicy merytoryczni Muzeum, którzy na co dzień zajmują się dziejami Łodzi - dalszą i bliższą historią, sztuką i kulturą naszego  miasta - przygotowują wystawy, wydarzenia, zabezpieczają cenne eksponaty, digitalizują obiekty muzealne, wypełniają karty inwentarzowe, itp., przeniosą swoje pracownie w przestrzeń ekspozycyjną, żeby przybliżyć zwiedzającym swoją pracę. Pokażą, jaką rolę w Muzeum pełni kustosz, edukator a jaką główny inwentaryzator. W atelier fotograficznym będzie można zrobić profesjonalne zdjęcie, a w pracowni edukacyjnej stworzyć własny pamiątkowy pin lub magnes.

„W czterdziestą trzecią rocznicę utworzenia instytucji zespół pracowników Muzeum Miasta Łodzi chce pokazać zwiedzającym, jak wygląda praca muzealnika na co dzień i z jakimi wyzwaniami wiążę się ten zawód. Najbardziej interesujące jest to, co niedostępne – co znajduje się zwykle za zamkniętymi drzwiami” – mówi Barbara Kurowska, Dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.

We wtorek 30 października rąbek tajemnicy zostanie odsłonięty. Tego dnia Muzeum zaprasza zwiedzających do „kuchni”, gdzie pracownicy merytoryczni opowiedzą o tym jak wygląda przygotowanie wystawy, w jaki sposób dba się o bezpieczeństwo eksponatów, również tych zamkniętych w magazynach. To szansa na poznanie szczegółów, które pozwolą w pełni zrozumieć przestrzeń, w której znajdujemy się jako zwiedzający. Goście będą mogli, pod okiem profesjonalnego fotografa, samodzielnie wykonać zdjęcie eksponatu, w pracowni edukacyjnej przygotować dla siebie pamiątkowy pin lub magnes, wypełnić kartę inwentarzową muzealiów, a przede wszystkim zobaczyć to, co na co dzień nie jest pokazywane.

 30 października 1975 zarządzeniem Nr 43/75 Prezydenta  Miasta Łodzi Jerzego Lorensa zostało powołane Muzeum Historii Miasta Łodzi. Pomysłodawcą otworzenia w mieście muzeum historycznego był ówczesny Konserwator Zabytów Miasta Antoni Szram, który został również pierwszym dyrektorem instytucji. 

Minęły 43 lata, w czasie których Muzeum rozwijało się, otwierało nowe oddziały, przeszło nawet poważną zmianę nazwy – w 2009 roku z Muzeum Historii Miasta Łodzi stało się Muzeum Miasta Łodzi. Przez cały ten okres pracownicy starają się zachowywać i przybliżać pamięć o dawnej Łodzi i jej mieszkańcach, pokazując przy tym, jak fascynująca i wyjątkowa jest historia naszego miasta.

Bilety w promocyjnej cenie: 3 zł normalny, 1 zł ulgowy

Źródło: mat. pras. Muzeum Miasta Łodzi