Bilet do teatru za 350 groszy

Dodano: 10.05.2019

18.05 obchodzona będzie 5. edycja Dnia Teatru Publicznego. Z tej okazji blisko 100 teatrów z 40 miast weźmie udział w akcji Bilet do teatru za grosze. Tego dnia w kasach teatrów będzie można kupić bilety na wybrane spektakle po 350 groszy.

Źródło: www.terazteatr.pl
Źródło: www.terazteatr.pl

Na widzów czekać będzie kilkadziesiąt tysięcy biletów w symbolicznej cenie 350 groszy (3,5 zł). Warto przypominać, że w teatrze grosze grają rolę. Z badań prowadzonych przez ekonomistów Szkoły Głównej Handlowej wynika bowiem, że każde 100 groszy przeznaczone na działalność teatru, przynosi nieco ponad 350 groszy zysku dla regionu, w którym teatr ten pracuje. Teatr nie jest obciążeniem, teatr może się opłacać.

W tegorocznej akcji Bilet do teatru za 350 groszy weźmie udział blisko 100 teatrów publicznych z 40 polskich miast. Sprzedaż biletów – prowadzona tylko w kasach – rozpocznie się 18 maja, ale spektakle będą grane przez cały tydzień – aż do 24 maja.

Jednocześnie, ważnym aspektem tegorocznej akcji będzie próba pogłębienia wiedzy o tym, jakie czynniki wpływają na sukces teatru. Pilotażowe badanie mające przynieść odpowiedź na pytanie jakie czynniki są ważne dla odniesienia przez Teatr sukcesu? zostanie przeprowadzone 18 maja i będzie miało formę zindywidualizowanej ankiety, dostępnej na stronie oraz na stronach teatrów biorących udział w akcji.

W Polsce działa dziś 121 teatrów publicznych. I choć pracują one w konkretnych realiach, lokalnie, to ich oddziaływanie wykracza daleko ponad lokalność. Tak jest od lat. Teatr to dziś nie tylko przyjazne miejsce i nie tylko działania artystyczne. To także przestrzeń debaty, miejsce, w którym prowadzone są aktywności społeczne, obywatelskie i edukacyjne.

Pomysł akcji biletu do teatru za grosze zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce świętował 250-lecie istnienia. Majowe wydarzenie, w które zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych z całej Polski, było jednym z najważniejszych punktów obchodów. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów – także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale.

Organizatorem wydarzenia jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcja Bilet do teatru za 350 groszy finansowana jest z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: https://kulturalnemedia.pl/teatr/bilet-do-teatru-za-350-groszy/

W województwie łódzkim w akcji Bilet do teatru za grosze wezmą udział teatry z Łodzi:

19.05

Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla (ul. Wólczańska 5)

O dwóch takich, co ukradli księżyc

 

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka (ul. Zachodnia 93)

Czego nie widać

 

18.05

Teatr Powszechny (ul. Legionów 21)

Pomoc domowa

 

Teatr „Pinokio” (ul. Kopernika 16)

Kapitan Nemo. 200.000 mil podmorskiej żeglugi

 

21.05

Teatr im. Stefana Jaracza (ul. Jaracza 27)

Czarownice z Salem

 

Źródło: http://www.dzienteatrupublicznego.pl./#2019