Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego
A+ A-
Sonda
kalendarium imprez
Która z poniższych atrakcji turystycznych jest (najdok)ładniej zrewitalizowana? (Można zaznaczyć maksymalnie 3 pola)

Groty Nagórzyckie
Ruiny Zamku w Inowłodzu
Rynek w Piotrkowie Tryb.
Pałac Męcińskich w Działoszynie
Kolej Wąskotorowa Rogów-Rawa-Biała
Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej
Manufaktura w Łodzi
Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi

Certyfikaty ROTWŁ za Najlepszy Regionalny Produkt Turystyczny 2016 -podsumowanie

dodano: 24.03.2017
drukujpoleć znajomemu

W dn. 17 marca 2017 r. na XXIII Targach "Regiony Turystyczne NA STYKU KULTUR" w Łodzi odbyło się uroczyste wręczenie Certyfikatów ROTWŁ na Najlepszy Regionalny Produkt Turystyczny Województwa Łódzkiego.

Laureatami zostali:

1. Planetarium EC1 w Łodzi (Laureat Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny Polskiej Organizacji Turystycznej w 2016 r.);

2. Se-ma-for Muzeum Animacji w Łodzi;

3. Pałac i Stadnina w Walewicach;

4. Dolina Skrzatów - Park Skrzacich Opowieści Figur i Ekspozycji we Florentynowie;

5. Biesiada Łowicka.

 

1. Planetarium EC1 - laureat Konkursu na Najlepszy Regionalny Produkt Turystyczny ROTWŁ i Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny Polskiej Organizacji Turystycznej

Planetarium EC1 Łódź to najnowocześniejsza w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej tego typu placówka. Pod kopułą o średnicy 18 m znajduje się ekran sferyczny o średnicy 14 metrów, zaawansowany system projekcyjny o rozdzielczości 8K oraz 110 wygodnych foteli. Pierwszy testowy pokaz w Planetarium EC1 odbył się w 2015 r. i został zorganizowany w ramach ogólnopolskiej imprezy promującej naukę — SPiN-Day. Był ukoronowaniem wieloletniej przebudowy kompleksu EC1 Łódź i wielu miesięcy pracy zespołu technicznego planetarium.

Sięgnijmy jednak do początków… Historia tego miejsca to już ponad sto lat– obiekt usytuowany jest bowiem w zabytkowej, pierwszej łódzkiej elektrociepłowni. Budynki, które wówczas (początek XX w.) powstały, stanowią obecnie kompleks EC1 Wschód, w którym mieści się Planetarium. W latach 1929-30 dobudowano na sąsiedniej działce od strony ulicy Kilińskiego tak zwaną „Nową Centralę”, czyli obecnie EC1 Zachód – przyszłą siedzibę Centrum Nauki i Techniki. Po 93 latach burzliwej historii i wielu przekształceniach, elektrownia została ostatecznie wygaszona w roku 2000. W 2008 r. rozpoczął się trudny i mozolny proces pełnego remontu kompleksu. 108 lat po uruchomieniu pierwszej turbiny elektrycznej EC1 znów mogło oczarowało mieszkańców i przyjezdnych!

Planetarium to jednak nie tylko miejsce, ale także ludzie. Pracownicy starają się wyjść naprzeciw potrzebom gości, tak, by w pełni mogli wykorzystać swój czas. Rano placówka gości przede wszystkim szkoły, popołudniami króluje tematyka popularnonaukowa - przystępna dla każdego, a wieczorami pod kopułą odbywają się imprezy artystyczne bądź pokazy o specjalnym charakterze.

Mimo krótkiego okresu działalności, Planetarium ma już na swym koncie kilka prestiżowych nagród. W 2016 r. zostało wybrane jednym z 7 Nowych Cudów Polski w konkursie organizowanym przez miesięcznik "National Geographic Traveler". Nasza placówka zdobyła ponad 18% wszystkich głosów. Planetarium zwyciężyło także w ósmej edycji plebiscytu "Energia Kultury" organizowanego przez Gazetę Wyborcza, Telewizję Toya, Wytwórnię i Narodowe Centrum Kultury. Doceniając wkład i zaangażowanie wszystkich, którzy przyczynili się do powstania planetarium oraz dbają o atrakcyjny i nowatorski przekaz wiedzy, a także dostrzegając rolę zabytkowej, pieczołowicie zrewitalizowanej przestrzeni kompleksu dawnej EC1 i potencjał związany z dalszymi możliwościami zagospodarowania ogromnych pofabrycznych przestrzeni (Centrum Nauki i Techniki), kapituła Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego rekomendowała Planetarium, jako jednego z trzech naszych kandydatów do Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej Najlepszego Produktu Turystycznego w 2016 r., a kapituła POT przyznała łódzkiej placówce tę prestiżową nagrodę.

Szczegóły oferty i dane teleadresowe: http://www.planetariumec1.pl/

Źródło: opracowanie na podstawie http://www.planetariumec1.pl/

 

2. Se-ma-for Muzeum Animacji - laureat Konkursu na Najlepszy Regionalny Produkt Turystyczny ROTWŁ

 

SMA to jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie nadal powstają filmy animowane, włączając nagrodzoną Oscarem produkcję „Piotruś i Wilk”. Tu mieszka Miś Uszatek, Coralgol i zajączek Parauszek z przyjaciółmi.

Muzeum proponuje oryginalną ekspozycję, na której możemy spotkać bohaterów kultowych dobranocek i filmów animowanych. Zwiedzający poznając historię polskiej animacji oraz tajniki technik animacyjnych mogą się poczuć jak gwiazdy Hollywood, trzymając w dłoniach złotą statuetkę Oscara. Na  bajkowym szlaku możemy spotkać dobrych znajomych: Misia Uszatka, Colargola  oraz Pingwina Pik-Poka. Najmłodsi z radością uściskają ulubionego Parauszka i Przyjaciół z Naszego Lasu.

Zwiedzanie SMA obejmuje projekcję filmową. Wśród propozycji odnajdziemy oscarowego „Piotrusia i Wilka”, „Ichthys”,  i „Danny Boy’a”. Najmłodszych zaprasza świat zajączka Parauszka i Przyjaciół.

Placówka jest wierna dobrej tradycji codziennych poranków filmowych dla dzieci, które łączone są ze specjalnymi atrakcjami dla najmłodszych. Muzeum organizuje także projekcje w ramach festiwali i maratonów filmowych.

SMA to nie tylko instytucja kultury, to również miejsce, gdzie w otoczeniu scenografii i lalek z filmów animowanych prowadzone są warsztaty filmowe, plastyczne, plastyczno-ruchowe i edukacyjne.

Szczegóły oferty i dane teleadresowe: http://www.muzeum.se-ma-for.com/

Opracowanie na podstawie http://www.muzeum.se-ma-for.com/

 

3. Pałac i Stadnina w Walewicach - laureat Konkursu na Najlepszy Regionalny Produkt Turystyczny ROTWŁ

 

Malowniczo położony w dolinie rzeki Mrogi wśród parkowej zieleni, łąk i pastwisk oraz stawów hodowlanych pałac w Walewicach wzniesiono w 1783. Do dziś pamięta historię romansu Marii Walewskiej i Napoleona Bonaparte. Współcześnie goście dysponują 70 miejscami noclegowymi, w tym 9 apartamentami i 4 pokojami w Pałacu oraz 17 stylowymi pokojami w Starej Wozowni.

Walewicki pałac to także doskonałe miejsce do organizacji szkoleń, konferencji, spotkań integracyjnych i biznesowych oraz imprez okolicznościowych. W restauracji serwowane są wyborne potrawy kuchni pałacowej, przyrządzane według tradycyjnych walewickich receptur.

Klimatyczne pałacowe podziemia („Piwniczka Napoleona”) zachęcają do tańca i wspólnego biesiadowania w gronie najbliższych przyjaciół.

Pałac i Stadnina Walewice zapraszają osoby, które pragną odpocząć od miejskiego zgiełku, w bliskim sąsiedztwie szlachetnych koni. Historia wzorcowego zarodowego stada w Walewicach sięga przełomu XIX i XX wieku, kiedy ówczesny właściciel majątku Stanisław Bohdan Grabiński zapoczątkował hodowlę koni orientalnych oraz półkrwi arabskiej, pochodzących od utytułowanych klaczy Puszta oraz Etna. Podstawowe stado liczy ponad 30 klaczy elitarnych spełniających warunki wpisu do Międzynarodowej Księgi Koni Angloarabskich. Strategicznym celem działania jest utrzymanie stada klaczy matek rasy małopolskiej. Tutejsze stado liczy łącznie ponad 80 koni.

Gospodarstwo Walewice:

Walewickie gospodarstwo to synonim wzorowego majątku z wieloletnią tradycją, położonego na obszarach chronionych Natura 2000. Specjalnością gospodarstwa jest Karp walewicki, który sprzedawany jest na indywidualne zamówienia naszych klientów.

Szczegóły oferty i dane teleadresowe: http://www.walewice.pl/

Opracowanie na podstawie http://www.walewice.pl/

 

4. Dolina Skrzatów - Park Skrzacich Opowieści, Figur i Ekspozycji - laureat Konkursu na Najlepszy Regionalny Produkt Turystyczny ROTWŁ

Kraina z dziecięcych marzeń, słowiańskich baj, stworzona przez ludzi z pasją, o której opowiedzą i zarażą miłością do historii, natury tworzenia.

Florentynów pod Parzęczewem to wieś położona 30 km na północny zachód od Łodzi. Malownicze miejsce otoczone lasami i polami pełnymi saren, dzików i jeleni.

W Ziemiance przy obrośniętej mchem palisadzie mieszka Skrzatolog, który do krainy Skrzatów (nie krasnoludków) wprowadza wyłącznie tych, którzy są w stanie oderwać się od szarej rzeczywistości i przeżyć przygodę. W Dolinie Skrzatów odnajdziesz dziesiątki figur, domów, skrzętnie ułożonych uliczek, mostków, drabinek, ożywianych opowieścią Skrzatologa i jego pochłoniętej pasją rodziny. Opowieść o Skrzatach, to tradycja i filozofia słowiańskich plemion, wiedźm i wiedźminów. To historia Skrzatologa odkrywana na nowo w starej osadzie, gdzie czas stanął, byś mógł odpocząć.

Szczegóły oferty i dane teleadresowe: http://dolinaskrzatow.pl/

Źródło: http://dolinaskrzatow.pl/#dolina_skrzatow

 

5. Biesiada Łowicka - laureat Konkursu na Najlepszy Regionalny Produkt Turystyczny ROTWŁ

W 2016 r. odbyła się XVII edycja tego cyklicznego wydarzenia kulturalnego. Od kilku lat, po krótkiej przerwie, Biesiada Łowicka powróciła do scenerii chat krytych strzechą w skansenie w Maurzycach koło Łowicza.

W programach dotychczasowych Biesiad Łowickich znajdziemy zarówno różnorodne elementy związane z folklorem i łowicką tradycją (m.in. występy zespołów pieśni i tańca, inscenizację łowickiego wesela, konkursy wycinankowe, konkursy kół gospodyń wiejskich), jak i koncerty gwiazd estrady, występy kabareciarzy etc.

Stałym punktem programu jest wręczenie nagrody „Łowicka Róża” w dziedzinie upowszechniania kultury oraz twórczości artystycznej.

Organizatorem Biesiad jest Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej: http://www.bip.cktipzl.lowickie.eu/

Zdjęcia:
Planetarium EC1
Planetarium EC1
Planetarium EC1
Se-ma-for Muzeum Animacji
Se-ma-for Muzeum Animacji
Se-ma-for Muzeum Animacji
Walewice
Walewice
Walewice

Dolina Skrzatów
Dolina Skrzatów
Dolina Skrzatów
Biesiada Łowicka
Biesiada Łowicka
Biesiada Łowicka
Uroczystość wręczenia Certy
Uroczystość wręczenia Certyfikatów na Targach "Regiony Turystyczne NA STYKU KULTUR"
Uroczystość wręczenia CertyDodaj swój komentarz


Nick lub imię:

Komentarz:
Przepisz kod z obrazka:
Wielkość znaków nie ma znaczenia.
Opublikuj


Brak komentarzy
kalendarium imprez
<<     Wrzesień, 2019     >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Najbliższe wydarzenia

21.09.2019

26.09.2019
6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci w Łodzi
12.06.2019

29.09.2019
Wystawa ,,Ekspresje Wolności. Bunt i Jung Idysz” w Muzeum Miasta Łodzi
27.07.2019

06.10.2019
Wystawa „Zainstalowani na wieczność”
09.09.2019

09.10.2019
Wojna w kadrze i dymku. Obraz II wojny św. w komiksach dla dzieci i dorosłych
01.09.2019

13.10.2019
„Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni... Wrzesień 1939 roku w Łowiczu"
28.06.2019

13.10.2019
Wystawa ,,Studium Posłuszeństwa” w Muzeum Sztuki MS1 w Łodzi
28.06.2019

13.10.2019
Wystawa Marka Chlandy „Studium Posłuszeństwa”
14.09.2019

10.11.2019
Wystawa prac Romana Artymowskiego
31.05.2019

13.11.2019
Wystawa ,,4 czerwca 1989 – Wybraliśmy Wolność!”
31.05.2019

30.12.2019
Wystawa ,,Wzornik. Szycie opoczyńskie, łowickie, sieradzkie.”

Zobacz najbliższe wydarzenia na mapie
video box
kalendarium imprez
Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę pocztową, podaj swój adres email.

 
Zgadzam sią na wysyłanie na mój adres elektroniczny informacji ze strony rotwl.pl oraz na przetwarzanie tego adresu w bazie danych na zasadach określonych w przepisach Ustawy z dnia 26.08.2002r. (Dz. U. nr 144, poz.1204) o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
http://www.translateria.pl
http://www.zarabiajnaturystyce.pl/
katalog turystyczny 2015