,,Człowiek z Manufaktury” mega widowisko w Manufakturze w Łodzi

Dodano: 14.05.2019

18.05. o godz. 20:00 na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze w Łodzi odbędzie się widowisko plenerowe ,,Człowiek z Manufaktury”. Jest to opera o burzliwych wydarzeniach w dziejach wielokulturowej łódzkiej metropolii.

Źródło:www.facebook.com
Źródło:www.facebook.com

CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY / Rafał Janiak - w zrewitalizowanej przestrzeni postindustrialnej, na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufaktura zostanie zaprezentowana premiera wersji plenerowej megawidowiska "Człowiek z Manufaktury" 18 maja 2019 roku.

Opera o burzliwych wydarzeniach w dziejach wielokulturowej łódzkiej metropolii: o strajku powszechnym robotników przeciwko fabrykantom w 1892 roku (tzw. buncie łódzkim), o likwidacji zakładów „Poltex” w 1991 roku i wizji przyszłości tego miejsca, znanego obecnie w Europie jako Manufaktura. Jest to historia o miłości do Łodzi. O Żywiołach. O Pieniądzach. O walce Dobra ze Złem.

„Człowiek z Manufaktury” to opera Rafała Janiaka, laureata Grand Prix i Nagrody Publiczności Operowej w międzynarodowym konkursie kompozytorskim „Człowiek z Manufaktury” ogłoszonym przez Teatr Wielki w Łodzi oraz Manufakturę i rozstrzygniętym przez jury pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego. Autorką libretta jest Małgorzata Sikorska-Miszczuk, najczęściej wystawiana dramatopisarka w Polsce, tłumaczona na wiele języków. Jej teksty reżyserowali m.in. Jan Klata, Marcin Liber, Paweł Łysak i Michał Zadara. „Człowieka z Manufaktury” wyreżyseruje Waldemar Zawodziński, twórca ponad 100 spektakli, w tym 40 oper.

W głównych partiach wystąpią:

Poznański / Dyrektor: Stanisław Kierner
Zofia: Małgorzata Walewska
Przybysz / Prokurator: Wojciech Pszoniak
Koń-marynarz: Michał Sławecki

Chór, Balet i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod batutą Rafała Janiaka

Plakat autorstwa Andrzeja Pągowskiego.

Bilety dostępne w punkcie informacyjnym Manufaktury, na parterze centrum handlowego, wejście szklanymi drzwiami.

Źródło: https://www.facebook.com/events/271677940167134/