Dziennikarze z Niemiec, Belgii, Szwecji, Portugalii oraz Francji w Łodzi

Dodano: 09.05.2011

W dniach 5-9 maja 2011r. gościliśmy w Łodzi zagranicznych dziennikarzy, którzy przyjechali obejrzeć nasze miasto oraz Fashion Philosophy Fashion Week Poland.

Dziennikarze przed Białą Fab
Dziennikarze przed Białą Fab
Maszyny włókiennicze z XIX w
Maszyny włókiennicze z XIX w
Grupa dziennikarzy w Centralny
Grupa dziennikarzy w Centralny
W Muzeum Miasta Łodzi
W Muzeum Miasta Łodzi
Rynek Manufaktury olśnił dzi
Rynek Manufaktury olśnił dzi

16 dziennikarzy z Niemiec, Belgii, Szwecji, Portugalii oraz Francji zwiedzili Łódź, która na blisko tydzień zamieniła się w stolicę mody. Wśród gości pojawili się reprezentanci niemieckojęzycznych gazet Berliner Zeitung, Die Zeit, Welt am Sonntag oraz magazynu podróżniczego - Geo Saison, belgijskich gazet Gazet van Antwerpen i Dagblad de Pers, szwedzkiego radia oraz mediów zajmujących się modą - francuskiego wydania Marie Claire, portugalskich gazet Correio de Manha, Vogue oraz Dealer de Luxe.

W dniu 7 maja 2011r. dziennikarze zwiedzili Księży Młyn, na którym zapoznali się z historią kompleksu rezydencjonalno-mieszkalno-fabrycznego, należącego w XIX wieku do jednego z najbogatszych  łódzkich przemysłowców - Karola Scheiblera. Następnie udali się do Szkoły Filmowej oraz Muzeum Kinematografii, gdzie przenieśli się w świat wielkiego ekranu i dowiedzieli się dlaczego Łódź jest także nazywana HollyŁódź. W Centralnym Muzeum Włókiennictwa goście odnaleźli ducha włókienniczej Łodzi - obejrzeli wystawę reprezentującą rekonstrukcję tkalni z przełomu XIX/XX wieku, poznali technikę produkcji nici oraz tkanin. Świetnym nawiązaniem do odbywającego się Fashion Philosophy Fashion Week była wystawa "Z modą przez XX wiek". Duże wrażenie wywarł na dziennikarzach Skansen Architektury Drewnianej. Po obiedzie dziennikarze zwiedzili Muzeum Miasta Łodzi - obok  Statuetki Oscara przyznanej A. Rubinsteinowi przez Amerykańską Akademię Filmową, teczki na dokumenty I.K Poznańskiego czy pióra Juliana Tuwima nie mogli przejść obojętnie. Spacer po rynku Manufaktury przybliżył gościom historię oraz skalę imperium Izraela Poznańskiego. W Muzeum Sztuki ms2 przewodnik przybliżył gościom kolekcję sztuki z przełomu XX/XXI wieku, natomiast spacer po ulicy Piotrkowskiej pozwolił poczuć dziennikarzom klimat secesyjnej Łodzi. Intensywny dzień zakończyła kolacja w przepięknych wnętrzach restauracji "Klub Spadkobierców".

Następnego dnia, jeszcze przed wyjazdem do Warszawy, goście zwiedzili największy w Europie Cmentarz Żydowski oraz Stację Radegast.

W trakcie swojego pobytu dziennikarze uczestniczyli także w Gali Otwarcia Fashion Philosophy Fashion Week Poland, która odbyła się w dniu 5 maja 2011r. w Hotelu Andel`s oraz uroczystym bankiecie wydanym przez Urząd Miasta Łodzi, który odbył się w Pałacu Poznańskiego. W piątek 6 maja br. reprezentanci mediów byli gośćmi pokazów mody w ramach Fashion Philosophy Fashion Week Poland oraz prestiżowego konkursu młodych projketantów mody - "Złotej Nitki".

Study press po Łodzi zorganizowała Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego na zlecenie Urzędu Miasta Łodzi.