Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego
A+ A-
Sonda
kalendarium imprez
Która z poniższych atrakcji turystycznych jest (najdok)ładniej zrewitalizowana? (Można zaznaczyć maksymalnie 3 pola)

Groty Nagórzyckie
Ruiny Zamku w Inowłodzu
Rynek w Piotrkowie Tryb.
Pałac Męcińskich w Działoszynie
Kolej Wąskotorowa Rogów-Rawa-Biała
Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej
Manufaktura w Łodzi
Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi

Europejskie Dni Dziedzictwa - wyróżnienia dla organizatorów z regionu łódzkiego

dodano: 12.12.2018
drukujpoleć znajomemu

Podczas uroczystej gali 7 grudnia w Warszawie wręczone zostały wyróżnienia dla organizatorów najciekawszych wydarzeń promujących dziedzictwo kulturowe w ramach 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.

7 grudnia 2018 r. w zabytkowym obiekcie na ul. Szewskiej w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której uhonorowani zostali organizatorzy najciekawszych wydarzeń w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Podczas 26. edycji EDD odbyło się ponad 1900 imprez w blisko 400 miejscowościach. Motywem tegorocznej edycji była „Niepodległa dla wszystkich!” – hasło nawiązujące do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ideą towarzyszącą co roku Europejskim Dniom Dziedzictwa jest przybliżanie społeczeństwu wspólnego dziedzictwa kulturowego. Rok rocznie EDD posiadają inną myśl przewodnią – w tym roku nawiązaliśmy do okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, by włączyć się we wspólne świętowanie tego jubileuszu. Ufamy, że edukacyjny walor tego ogólnopolskiego przedsięwzięcia przyczyni się do popularyzacji dziedzictwa, zarówno tego najbliższego, lokalnego, jak i narodowego, i jego wkładu w budowanie naszej tożsamości – powiedział Bartosz Skaldawski, p.o. Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Wieczór uświetnił występ Chóru Dziewczęcego Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego.

W każdym województwie przyznano wyróżnienia instytucjom, muzeom, organizacjom pozarządowym, osobom dla których historia, zabytki i kultura  są ważnym aspektem w popularyzacji i upowszechnianiu  wiedzy o dziedzictwie kulturowym.

Poniżej lista wyróżnionych z województwa łódzkiego:

1.  Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Wśród 17 wyróżnionych muzeów z całej Polski znalazło się Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się we wrześniu. Muzeum Ziemi Wieluńskiej wraz z oddziałem Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie co roku zaprasza do bezpłatnego udziału w ciekawych wydarzeniach. Są to rajdy rowerowe po ziemi wieluńskiej, spotkania z ciekawymi ludźmi, koncerty i wystawy. Aktywność Muzeum została w tym roku zauważona i szczególnie doceniona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

2.  Miejski Dom Kultury w Opocznie

Koncert „Niebanalnie o Niepodległej” w wykonaniu opocznian, aranżujący na nowo zarówno pieśni z epoki, jak i znacznie późniejsze, a także najpiękniejsze wiersze odbył się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 7 września. Artyści przenieśli uczestników w czasie za sprawą piosenek kojarzących się z okresem odzyskania Niepodległości, a jednocześnie zaprezentowali współczesne utwory, w których autorzy wyrażają swoje patriotyczne uczucia. Koncert "Niebanalnie o Niepodległej" w interpretacji Orkiestry Miejskiej z Opoczna, Studia Piosenki TON MDK Opoczno oraz Grupy Teatralnej "Sermo" działających w Miejskim Domu Kultury w Opocznie był swoistym dialogiem współczesności z przeszłością.

3.  Muzeum Regionalne w Brzezinach

Muzeum wyróżnione zostało jako jedna z pięciu placówek województwa łódzkiego za promowanie idei Europejskich Dni Dziedzictwa. 16 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum zorganizowało piknik patriotyczny, w ramach którego przygotowano ofertę dla "dużych i małych patriotów" - warsztaty z miłośnikami gry strategicznej "Ogniem i mieczem", spotkanie z panią Janiną Dróżdż, która opowiadała o przepięknych, acz dramatycznych, kartach swej biografii, turniej szachowy o Puchar Niepodległości oraz teleturniej z historii Polski w formule "Jeden z dziesięciu".

4.  Muzeum Miasta Pabianic

W programie obchodów EDD 2018 Muzeum Miasta Pabianic zorganizowało szereg wydarzeń:

- „Moda w okresie Niepodległej” – wykład dra Łukasza Grzejszczaka,

- rajd rowerowy „Cmentarze Wielkiej Wojny w okolicach Pabianic: Gadka Stara, Pawlikowice, Rydzyny, Rzgów”,

- zwiedzanie wystaw muzealnych,

- „Barwy Niepodległej” – warsztaty z wykonywania kotylionów,

- otwarcie wystawy „Pośród dziejowej burzy. Wielka Wojna 1914-1918 – cmentarze wojenne w powiecie pabianickim”,

- konferencja „W drodze do wolności. Pabianice w walce o niepodległość” połączona z prezentacją umundurowania i uzbrojenia piechoty z okresu I Wojny Światowej.

5.  Muzeum Regionalne w Kutnie

Wyróżniona została gra miejska „Labirynt Niepodległości”. Wystartowała 14 września i zrealizowana została przez pracowników Muzeum Regionalnego w Kutnie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W rywalizacji wzięło udział aż 18 drużyn. Plac Piłsudskiego stał się miejscem odprawy przeszło stu osób. Uczestnicy zmagali się z różnorodnymi zadaniami; były wśród nich pytania z historii Kutna i ćwiczenia sprawnościowe (np. strzelanie z wiatrówki, donoszenie skrzynek z amunicją na czas). Tematem przewodnim było stulecie odzyskania Niepodległości, a projekt wpisał się w kutnowskie obchody tej rocznicy.

Szczególne podziękowania należą się również koordynatorom wojewódzkim EDD, którzy inspirują i wspierają organizatorów w realizacji wszelkich przedsięwzięć, które dotykają lokalnej historii i tradycji.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej oraz największe święto zabytków kultury Starego Kontynentu, której początki sięgają 1991 roku. Pierwsza edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce odbyła się w 1993 roku i od tego czasu popularność tego największego w Europie projektu edukacyjno-kulturalnego nie słabnie. Od ponad 20 lat na terenie całej Polski odbywają się wydarzenia specjalne, imprezy plenerowe, koncerty czy wystawy, a właściciele zabytków udostępniają szerokiej publiczności miejsca na co dzień niedostępne. Ogólnopolskim koordynatorem EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Szczegóły na stronie https://edd.nid.pl/

 

***

Europejskie Dni Dziedzictwa organizowane są w ramach realizacji rządowego programu wieloletniego pod nazwą „Niepodległa” na lata 2017-2021 koordynowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tegoroczną edycję EDD objął patronatem Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego.

Źródło oraz pełna lista wyróżnionych: https://nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Aktualnosci/news.php?ID=3942&fbclid=IwAR2L8Jiod7oP03bS1_ytratEHZnY6d2Qm-xU6M7Ni88ndc0cIXynVQeR238

Zdjęcia:
Wyróżnieni z województwa ł
Wyróżnieni z województwa łódzkiego, fot. P. Kobek
Wyróżnieni z województwa ł
Gala podsumowujaca EDD 2018, f
Gala podsumowujaca EDD 2018, fot. P. Kobek
Gala podsumowujaca EDD 2018, f
Bartosz Skaldawski p.o. dyrekt
Bartosz Skaldawski p.o. dyrektora NID, fot. P. Kobek
Bartosz Skaldawski p.o. dyrekt

Fot. Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Fot. Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Fot. Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Fot. Muzeum Miasta Pabianic
Fot. Muzeum Miasta Pabianic
Fot. Muzeum Miasta Pabianic
Fot. Muzeum Regionalne w Kutni
Fot. Muzeum Regionalne w Kutnie
Fot. Muzeum Regionalne w Kutni

Fot. MDK w Opocznie
Fot. MDK w Opocznie
Fot. MDK w Opocznie
Piknik patriotyczny, fot. Muze
Piknik patriotyczny, fot. Muzeum Regionalne w Brzezinach
Piknik patriotyczny, fot. Muze
Chór dziewczęcy Poznańskiej
Chór dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego, fot. P. Kobek
Chór dziewczęcy PoznańskiejDodaj swój komentarz


Nick lub imię:

Komentarz:
Przepisz kod z obrazka:
Wielkość znaków nie ma znaczenia.
Opublikuj


Brak komentarzy
kalendarium imprez
<<     Lipiec, 2019     >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Najbliższe wydarzenia

12.07.2019

19.07.2019
9. Festiwal Filmowy Transatlantyk 2019 w Łodzi
12.07.2019

19.07.2019
Festiwal Transatlantyk 2019
18.05.2019

21.07.2019
Wystawa ,,Wątki i Sploty” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
12.07.2019

28.07.2019
Obiekt graficzny - wystawa prac Piotra Skowrona.
16.07.2019

18.08.2019
Wystawa Pracowni Ceramicznej w Bełchatowie
28.06.2019

18.08.2019
,,Droga życia” – wystawa ręczników ludowych w Łowiczu
18.06.2019

20.08.2019
Wystawa Piękny Luksemburg w Łodzi
05.07.2019

31.08.2019
Przeczytaj i podaj dalej. Wakacyjny bookcrossing w Ogrodzie Botanicznym
02.07.2019

31.08.2019
Wystawa muszli morskich w Palmiarni
25.06.2019

31.08.2019
Wystawa fotograficzna ,,Góry” autorstwa Zbyszka Łuczaka w Łodzi

Zobacz najbliższe wydarzenia na mapie
video box
kalendarium imprez
Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę pocztową, podaj swój adres email.

 
Zgadzam sią na wysyłanie na mój adres elektroniczny informacji ze strony rotwl.pl oraz na przetwarzanie tego adresu w bazie danych na zasadach określonych w przepisach Ustawy z dnia 26.08.2002r. (Dz. U. nr 144, poz.1204) o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
http://www.zarabiajnaturystyce.pl/
http://www.translateria.pl
katalog turystyczny 2015