Freedom Jazz Festival 2018 w Łodzi

Dodano: 07.11.2018

W dniach 7-11 listopada odbędzie się w Łodzi Freedom Jazz Festival. To już 3. edycja wydarzenia mającego na celu przywrócenie pamięci o rodzimych mistrzach klasyki, będących tak istotną wizytówką Polski na świecie.

Źródło: materiały promocyj
Źródło: materiały promocyj

Freedom Jazz Festival to przedsięwzięcie kulturalne, którego główną ideą jest propagowanie jazzu i polskich inspiracji muzycznych pochodzących zarówno z muzyki ludowej, jak i muzyki sakralnej oraz uświetnienie Święta Niepodległości.

Jazz to muzyka wolności: nieszablonowa, płynąca prosto z serca. Koncerty jazzowych sław są więc doskonałą okazją, by uczcić 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Koncert Soulbop XL już 11 listopada w Filharmonii Łódzkiej. Bilety w sprzedaży.

III edycja Freedom Jazz Festival to niezwykłe wydarzenie. Listopadowy festiwal potrwa aż 5 dni. Pierwsze z koncertów odbędą się już 7 listopada. Będzie okazja posłuchać wybitnych polskich muzyków, ale też zagranicznych gości, którzy przyjadą do Łodzi specjalnie na tę okazję. Freedom Jazz Festival rozpocznie cykl koncertów klubowych w klubie KIJ przy ul. Jaracza 45. Zagrają: Witold Janiak Trio (7.11), D. Jurevičius Group (Litwa) (08.11), Jazz Jam Session (9.11), Veronika Harcsa – Bálint Gyémánt: Tell Her (Węgry) (10.11).

Największym wydarzeniem tegorocznego festiwalu będą koncerty w filharmonii: Artur Dutkiewicz, Karol Szymanowski i Michał Szymanowski z programem „Projekt Paderewski” oraz ludowa śpiewaczka Maria Siwiec (9.11), Adam Strug z utworami z płyty Leśny Bożek oraz Kapela Maliszów z folkowymi brzmieniami (10.11).

– To wyjątkowy festiwal, bo tymi koncertami uczcimy 100-lecie niepodległości Polski – mówi Stanisław Bożyk, dyrektor artystyczny Freedom Jazz Festival. – Ich charakter sprawi, że będą podkreślały podniosłość tego wydarzenia. Szczególnie piątkowy koncert, kiedy wykonywane będą utwory Ignacego Paderewskiego.

Festiwal zakończy się koncertem finałowym 11 listopada w Filharmonii Łódzkiej. Wystąpi grupa SOULBOP XL, którą tworzą Simon Phillips (perkusja), Bill Evans (saksofon), Randy Brecker (trąbka), Teymor Phell (bass), Otmaro Ruiz (klawisze). Trasa koncertowa odbędzie się z okazji 15-lecia pierwszego koncertu w Europie. Będzie to jedyny występ grupy w Polsce. Wciąż są dostępne bilety na to niezwykłe muzyczne wydarzenie. Można je kupić przez internet na stronie biletomat.pl oraz w punktach stacjonarnych w łódzkiej Filharmonii oraz sklepie muzycznym Ale Jazz w Łodzi przy ul. Rewolucji 1905 r. 78/80. Biletowane są jedynie koncerty w Filharmonii, na pozostałe wydarzenia wstęp jest wolny.

W tym roku po raz pierwszy festiwalowi Freedom będzie towarzyszył cykl koncertów Jazz Sacrum. Dzięki wykorzystaniu przestrzeni sakralnej organizatorzy chcą dotrzeć do szerszej publiczności. Piękne wnętrza tego typu obiektów i ich niezwykła akustyka są do tego doskonałymi okolicznościami. Koncerty Jazz Sacrum rozpoczną się 7 listopada.

– Polecam bardzo koncert w klasztorze, 8 listopada. Usłyszymy utwory Michała Lorenca – najwybitniejszego kompozytora muzyki filmowej w wykonaniu zespołu DesOrient. Niezwykłym wydarzeniem będzie też występ Grażyny Łobaszewskiej i możliwość posłuchania jej pięknego, legendarnego głosu.

Podczas koncertów Sacrum w Klasztorze Ojców Franciszkanów św. Jana Chrzciciela przy ul. Okólnej 185 w Łodzi wystąpią: Grażyna Łobaszewska & Ajagore (7.11), DesOrients (8.11). Wstęp na koncerty Jazz Sacrum jest wolny.

Sprzedaż biletów: https://www.biletomat.pl/festiwale/freedom-jazz-festival-randy-brecker-bill-evans-soulbop-xl-6770/?q=freedom

Szczegółowy program festiwalu: http://fjf.com.pl/index.php/program_2018/

Źródło: https://plasterlodzki.pl/wydarzenia/freedom-jazz-festival-2018/