Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego
A+ A-
Sonda
kalendarium imprez
Która z poniższych atrakcji turystycznych jest (najdok)ładniej zrewitalizowana? (Można zaznaczyć maksymalnie 3 pola)

Groty Nagórzyckie
Ruiny Zamku w Inowłodzu
Rynek w Piotrkowie Tryb.
Pałac Męcińskich w Działoszynie
Kolej Wąskotorowa Rogów-Rawa-Biała
Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej
Manufaktura w Łodzi
Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi

Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego

dodano: 16.06.2015
drukujpoleć znajomemu

W dniach 17 - 21 czerwca 2015 roku odbędzie się w Łodzi XVI edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego.

Przez pięć czerwcowych dni Łódź będzie europejską stolicą filmu i fotografii przyrodniczej oraz ekologii. Na gości Festiwalu czekać będzie kilkadziesiąt projekcji, warsztaty dla profesjonalistów i młodych filmowców, wycieczki, spotkania, eko-lekcje, wystawy oraz rywalizacja o Grand Prix w konkursie głównym. Tym razem goście Festiwalu odwiedzą unikatowe okolice nad rzeką Wartą i wokół zalewu Jeziorsko - ostoi licznych i rzadkich gatunków dzikiego ptactwa.

Festiwal odbywa się co dwa lata, a program jest zawsze zorganizowany wokół dwóch głównych nurtów: filmu i edukacji. Nie inaczej będzie w tym roku.

Jako pierwsza otwarta zostanie wystawa główna XVI MFFP, w tym roku realizowana w Galerii 87, przy Piotrkowskiej 87. „Opowieść o rzekach” uznanych artystów fotografików podziwiać będzie można już od 15 czerwca. Dwa dni później nastąpi uroczyste otwarcie wystaw w Łódzkim Domu Kultury, gdzie prezentowane będą między innymi prace mistrza bezkrwawych łowów – Włodzimierza Puchalskiego. Pokazane zostaną też fotografie młodych przyrodników z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7, której również patronuje Włodzimierz Puchalski, a gdzie także w środę (17.06) rozpoczną się warsztaty edukacji ekologicznej.

 Wieczorem przyjdzie pora na uroczyste otwarcie festiwalu w Teatrze Muzycznym. W programie otwarcie wystaw malarstwa i fotografii, projekcje oraz koncerty: grupa Michała Jacaszka zaprezentuje „Katalog ptaków”, a zespół Kruszenie Neuronów jako tło do przyrodniczych produkcji WFO wykona autorskie kompozycje inspirowane prezentowanymi filmami.

- A to dopiero początek - podkreśla Katarzyna Madaj-Kozłowska, Dyrektor Festiwalu, Prezes WFO w Łodzi. – Przez pięć dni festiwal zagości w wielu miejscach. Otworzymy kilkanaście wystaw, profesjonalistom zaproponujemy mistrzowskie warsztaty, a początkujących filmowców i fotografów oraz wszystkich miłośników przyrody zaprosimy na prelekcje, wycieczki i spotkania - opowiada.

W programie tradycyjnie znalazły się pokazy specjalne, wystawy fotografii przyrodniczej, wyprawy, tym razem do nadwarciańskich zakątków warsztaty czy konkursy dla dzieci i młodzieży popularyzujące wiedzę z zakresu ochrony środowiska i ekologii, realizowane przez nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 im. Wł. Puchalskiego.

Osią filmowej odsłony festiwalu jest konkurs główny, w którym o Grand Prix powalczy 46 filmów z 11 krajów. Są to krótko- i średniometrażowe obrazy zgodnie z misją festiwalu poświęcone problemom, ochrony środowiska i koegzystencji człowieka ze światem natury oraz  promocją przyrody i krajobrazu Europy. Wśród nich najwięcej, bo 26, autorstwa polskich filmowców, pozostałe twórców między innymi z Niemiec, Francji, Rosji,Chorwacji, Włoch, Norwegii, Belgii i Czech. Wszystkie filmy będą prezentowane od środy do piątku w kinie ŁDK. W sobotę (20.06) poznamy laureatów, a najlepsze: nagrodzone i wyróżnione filmy będzie można obejrzeć ponownie w czasie niedzielnych pokazów.

Tematyka konkursowych prac jest bardzo zróżnicowana. Filmowcy-przyrodnicy zabiorą publiczność w dalekie podróże w poszukiwaniu rzadkich gatunków zwierząt czy niezwykłych ekosystemów, ale też dużo bliżej: do Kozienieckiego Parku Krajobrazowego, zielonego serca Mazowsza, na wyprawę śladami eko-skarbów pomorskiej przyrody, do żubrów, zimorodka, alczyka i krainy tysiąca bocianów. Propozycje konkursowe będą oceniane przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem profesora Andrzeja Bednarka (PWSFTiT w Łodzi). Nazwiska zwycięzców poznamy w sobotę, w czasie uroczystej gali zakończenia festiwalu w Łódzkim Domu Kultury. Dzień wcześniej, w samo południe, w Muzeum Kinematografii dowiemy się kto wygrał w Konkursie Młodzieżowego Filmu Przyrodniczego. Nie zabraknie też projekcji dla widzów najmłodszych. W ramach pokazów konkursowych będą mogli zobaczyć serię krótszych filmów pt. ,, Wędrówki Skrzata Borówki’’. Organizatorzy zaplanowali również pokaz filmu 3D „Polodowcowisko” w kinie ŁDK. Szczegóły programu znaleźć można na stronie www.wfo.com.pl.

W czasie festiwalu nie zabraknie wydarzeń poświęconych patronowi festiwalu. A jest to postać niezwykła. Włodzimierz Puchalski urodził się w 1909 r. w Mostach Wielkich koło Lwowa. Z wykształcenia inżynier agronomii, absolwent Politechniki Lwowskiej, wybrał karierę związaną z jego młodzieńczą pasją do fotografowania przyrody. Po sukcesie z 1937 roku, kiedy to zdobył złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Łowieckiej w Berlinie nie rozstawał się praktycznie z aparatem fotograficznym. Podróżował po całym świecie, ale najczęściej fotografował w Polsce. Po wojnie związał się z łódzką WFO. W czasie wieloletniej pracy twórczej zrealizował ponad 60 filmów, nagradzanych na całym świecie. Pionier „bezkrwawych łowów” zmarł w 1979 r. w czasie prac filmowych na Antarktydzie.

Pierwszy festiwal filmów przyrodniczych w Łodzi odbył się w 1980 roku. Jego pomysłodawcą był Maciej Łukowski – filmoznawca, scenarzysta, reżyser filmów dokumentalnych i przyrodniczych, przez całe zawodowe życie związany z Wytwórnią Filmów Oświatowcy. Łódzki przegląd szybko stał się świętem polskiego filmu przyrodniczego. Pierwszą edycję przeglądu w 1980 roku wygrała Barbara Bartman-Czecz i Janusz Czecz za film "Raport w sprawie bobra".

Przełomowym momentem w historii festiwalu był rok 2003. Wtedy to przyjął on obecną nazwę i formułę. Od tego momentu festiwal ma na celu nie tylko wyróżnienie najbardziej wartościowych filmów i programów TV o tematyce przyrodnicze, ale też popularyzację krajowego i międzynarodowego dorobku filmu przyrodniczego oraz określenie możliwości wykorzystania filmu przyrodniczego w edukacji młodzieży.

Festiwalowe projekcje i spotkania odbywać się będą m.in. w ŁDK, kinie Kinematograf, Radiu Łódź, Ogrodzie Botanicznym w Łodzi, na Zamku Królewskim w Inowłodzu oraz w Muzeum Miasta i rzeki Warty. Festiwalowe wystawy zagoszczą między innymi  w Galerii Zarzewskiej, Galerii „Olimpijka”.

Program tegorocznego Festiwalu znajdziecie tutaj oraz w załączeniu.

Organizatorami Festiwalu są: Wytwórnia Filmów Oświatowych, Łódzki Dom Kultury, Stowarzyszenie "Film-Przyroda-Kultura", a także Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 im. Wł. Puchalskiego.

Zdjęcia:
XVI Międzynarodowego Festiwal
XVI Międzynarodowego Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego
XVI Międzynarodowego Festiwal
Do pobrania
kalendarium imprez
<<     Listopad, 2019     >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Najbliższe wydarzenia

20.11.2019

22.11.2019
Cykl spotkań o historii obozu przy ulicy Przemysłowej w Łodzi
19.11.2019

23.11.2019
29. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu
15.11.2019

24.11.2019
Ramen Festival 2019
12.11.2019

25.11.2019
„Divertimento" – wystawa fotografii Mariusza Nowickiego
15.11.2019

27.11.2019
Wystawa "Nie odwracam głowy" Katarzyny Łukasik
07.11.2019

28.11.2019
Wystawa "Ojcowie Niepodległości"
07.11.2019

02.12.2019
Wystawa małej formy w Alliance Francaise w łódzkiej Manufakturze
16.11.2019

08.12.2019
7 AŻ Festiwal w Akademii Muzycznej
31.05.2019

30.12.2019
Wystawa ,,Wzornik. Szycie opoczyńskie, łowickie, sieradzkie.”
28.10.2019

31.12.2019
Wystawa „Dialogi pamięci. Warsztaty w Łodzi 2016/2017/2018” w Centrum Dialogu

Zobacz najbliższe wydarzenia na mapie
video box
kalendarium imprez
Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę pocztową, podaj swój adres email.

 
Zgadzam sią na wysyłanie na mój adres elektroniczny informacji ze strony rotwl.pl oraz na przetwarzanie tego adresu w bazie danych na zasadach określonych w przepisach Ustawy z dnia 26.08.2002r. (Dz. U. nr 144, poz.1204) o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
http://www.zarabiajnaturystyce.pl/
http://www.translateria.pl
katalog turystyczny 2015