Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego
A+ A-
Sonda
kalendarium imprez
Która z poniższych atrakcji turystycznych jest (najdok)ładniej zrewitalizowana? (Można zaznaczyć maksymalnie 3 pola)

Groty Nagórzyckie
Ruiny Zamku w Inowłodzu
Rynek w Piotrkowie Tryb.
Pałac Męcińskich w Działoszynie
Kolej Wąskotorowa Rogów-Rawa-Biała
Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej
Manufaktura w Łodzi
Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi

"Na wspólnym podwórku" nowa wystawa w Muzeum Miasta Łodzi

dodano: 09.10.2017
drukujpoleć znajomemu

Od najbliższej środy (11 października 2017) Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej 15 udostępnia zwiedzającym nową wystawę stałą, na którą łodzianie czekali od dawna.

„Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań” to opowieść  o wielonarodowym, wielokulturowym mieście i życiu codziennym jego mieszkańców, utrzymana  w narracji międzywojnia.

Nową wystawę można zwiedzać w ramach biletu wstępu do Muzeum (12 zł normalny,

8 zł ulgowy) lub bezpłatnie - w każdą środę.

 

„Wiemy, że łodzianie czekali na tę wystawę z niecierpliwością” – mówi Barbara Kurowska, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. „Tym bardziej cieszę się, że możemy Państwa zabrać w podróż do przedwojennej Łodzi i zaprosić na spotkanie z ludźmi ziemi obiecanej”.

Ekspozycja ukazuje historyczną wielokulturowość Łodzi na tle fenomenu rozwoju przemysłowego i demograficznego miasta. Współistnienie polsko-żydowsko-niemieckie pokazane jest z perspektywy wspólnego domu, miejskiego podwórka, bliskiego i dalekiego sąsiedztwa z jego pozytywami i negatywami.

„Narracja wystawy prowadzi widza wzdłuż kilku osi zbiegających się w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni miejskiego podwórza, gdzie jak w soczewce skupia się wielokulturowe sąsiedztwo” – mówi Anna Walaszczyk, autorka i kuratorka wystawy. „Dzięki treściom audiowizualnym można wsłuchać się w dźwięki miasta, odgłosy ulicznego zgiełku,

a także poczuć atmosferę życia na miejskim  podwórzu z charakterystyczna pompą studzienną, drewutnią i trzepakiem.  W strefie wspólnego podwórka można będzie wysłuchać ciekawych wspomnień dawnych łodzian a także zagrać w interaktywną, popularną wśród dzieci grę w klasy i piłkę” – dodaje.

Spotkanie widzów z mieszkańcami jednej z łódzkich kamienic czynszowych i bohaterami wspólnego podwórka, poprzedzają ścieżki zwiedzania, w obszarze których widz bliżej pozna miasto i jego historię doby industrializmu. Po drodze odwiedzi gabinet carskiego urzędnika, pozna łódzkie świątynie i synagogi, spotka fabrykanta, zajrzy do pracowni grawera i sklepu modystki, by przejść na typowe miejskie podwórze, z którego będzie mógł udać się do zaaranżowanych mieszkań rodzin: żydowskiej Goldmanów, polskiej Kaczmarków

i niemieckiej Langerów. Tu wsłucha się w rodzinne rozmowy prowadzone w języku jidysz, po polsku i niemiecku. Będzie mógł także zajrzeć do urządzonego po sąsiedzku lokalu magla prowadzonego przez Frau Langer. Spotkanie z lokatorami łódzkiej kamienicy czynszowej pozwoli poznać i zrozumieć wielonarodowościową społeczność przemysłowego miasta i jego wielokulturową historię doby industrializmu.

„Narracja wystawy, opisy na planszach oraz towarzyszące wystawie bogato ilustrowane wydawnictwo z tekstami łódzkich historyków i etnologów, opracowane zostały w języku polskim i angielskim.  Dzięki dwujęzycznym zapisom wszystkich treści tego dużego przedsięwzięcia, projekt dostępny jest zarówno dla mieszkańców naszego miasta, turystów z Polski, jak i odbiorcy zagranicznego” - dodaje Anna Walaszczyk.

 

Dodatkowych informacji udziela: Anna Walaszczyk - autorka i kuratorka wystawy, Kierownik Oddziału Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ,

tel. 42 254 90 44, e-mail: a.walaszczyk@muzeum-lodz.pl

 

źródło informacji: materiały prasowe Muzeum Miasta Łodzi

Zdjęcia:
&quotNa wspólnym podwórku&qu
"Na wspólnym podwórku" nowa wystawa w Muzeum Miasta Łodzi
&quotNa wspólnym podwórku&qu


Dodaj swój komentarz


Nick lub imię:

Komentarz:
Przepisz kod z obrazka:
Wielkość znaków nie ma znaczenia.
Opublikuj


Brak komentarzy
kalendarium imprez
<<     Czerwiec, 2018     >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Najbliższe wydarzenia

11.06.2018

18.07.2018
Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 - informacja dla podróżujących autokarami
26.04.2018

26.08.2018
"Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja" - wystawa w CMWŁ
04.05.2018

30.09.2018
Tyrolka w Manufakturze
23.06.2018
Otwarcie drogi rowerowej Spała-Inowłódz: Rajd Rowerowy i Jarmark Średniowieczny
24.06.2018
VI Festiwal Poezji Śpiewanej im. Juliana Tuwima w Inowłodzu - koncert laureatów
28.06.2018

29.06.2018
Konkurs i forum gier komputerowych w Łodzi
06.07.2018

08.07.2018
V Jubileuszowy Środkowopolski Rajdu Rowerowy w stulecie Niepodległości

Zobacz najbliższe wydarzenia na mapie
video box
kalendarium imprez
Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę pocztową, podaj swój adres email.

 
Zgadzam sią na wysyłanie na mój adres elektroniczny informacji ze strony rotwl.pl oraz na przetwarzanie tego adresu w bazie danych na zasadach określonych w przepisach Ustawy z dnia 26.08.2002r. (Dz. U. nr 144, poz.1204) o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
http://www.zarabiajnaturystyce.pl/
http://www.polska.travel/pl
http://www.translateria.pl
katalog turystyczny 2015