"Na wspólnym podwórku" nowa wystawa w Muzeum Miasta Łodzi

Dodano: 09.10.2017

Od najbliższej środy (11 października 2017) Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej 15 udostępnia zwiedzającym nową wystawę stałą, na którą łodzianie czekali od dawna.

&quotNa wspólnym podwórku&qu
"Na wspólnym podwórku&qu

„Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań” to opowieść  o wielonarodowym, wielokulturowym mieście i życiu codziennym jego mieszkańców, utrzymana  w narracji międzywojnia.

Nową wystawę można zwiedzać w ramach biletu wstępu do Muzeum (12 zł normalny,

8 zł ulgowy) lub bezpłatnie - w każdą środę.

 

„Wiemy, że łodzianie czekali na tę wystawę z niecierpliwością” – mówi Barbara Kurowska, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. „Tym bardziej cieszę się, że możemy Państwa zabrać w podróż do przedwojennej Łodzi i zaprosić na spotkanie z ludźmi ziemi obiecanej”.

Ekspozycja ukazuje historyczną wielokulturowość Łodzi na tle fenomenu rozwoju przemysłowego i demograficznego miasta. Współistnienie polsko-żydowsko-niemieckie pokazane jest z perspektywy wspólnego domu, miejskiego podwórka, bliskiego i dalekiego sąsiedztwa z jego pozytywami i negatywami.

„Narracja wystawy prowadzi widza wzdłuż kilku osi zbiegających się w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni miejskiego podwórza, gdzie jak w soczewce skupia się wielokulturowe sąsiedztwo” – mówi Anna Walaszczyk, autorka i kuratorka wystawy. „Dzięki treściom audiowizualnym można wsłuchać się w dźwięki miasta, odgłosy ulicznego zgiełku,

a także poczuć atmosferę życia na miejskim  podwórzu z charakterystyczna pompą studzienną, drewutnią i trzepakiem.  W strefie wspólnego podwórka można będzie wysłuchać ciekawych wspomnień dawnych łodzian a także zagrać w interaktywną, popularną wśród dzieci grę w klasy i piłkę” – dodaje.

Spotkanie widzów z mieszkańcami jednej z łódzkich kamienic czynszowych i bohaterami wspólnego podwórka, poprzedzają ścieżki zwiedzania, w obszarze których widz bliżej pozna miasto i jego historię doby industrializmu. Po drodze odwiedzi gabinet carskiego urzędnika, pozna łódzkie świątynie i synagogi, spotka fabrykanta, zajrzy do pracowni grawera i sklepu modystki, by przejść na typowe miejskie podwórze, z którego będzie mógł udać się do zaaranżowanych mieszkań rodzin: żydowskiej Goldmanów, polskiej Kaczmarków

i niemieckiej Langerów. Tu wsłucha się w rodzinne rozmowy prowadzone w języku jidysz, po polsku i niemiecku. Będzie mógł także zajrzeć do urządzonego po sąsiedzku lokalu magla prowadzonego przez Frau Langer. Spotkanie z lokatorami łódzkiej kamienicy czynszowej pozwoli poznać i zrozumieć wielonarodowościową społeczność przemysłowego miasta i jego wielokulturową historię doby industrializmu.

„Narracja wystawy, opisy na planszach oraz towarzyszące wystawie bogato ilustrowane wydawnictwo z tekstami łódzkich historyków i etnologów, opracowane zostały w języku polskim i angielskim.  Dzięki dwujęzycznym zapisom wszystkich treści tego dużego przedsięwzięcia, projekt dostępny jest zarówno dla mieszkańców naszego miasta, turystów z Polski, jak i odbiorcy zagranicznego” - dodaje Anna Walaszczyk.

 

Dodatkowych informacji udziela: Anna Walaszczyk - autorka i kuratorka wystawy, Kierownik Oddziału Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ,

tel. 42 254 90 44, e-mail: a.walaszczyk@muzeum-lodz.pl

 

źródło informacji: materiały prasowe Muzeum Miasta Łodzi