Nadzwyczajny Recital Fortepianowy z okazji 104. urodzin Filharmonii Łódzkiej

Dodano: 05.02.2019

Swoje 104. urodziny Filharmonia Łódzka (ul. Narutowicza 20/22) uczci recitalem znakomitego pianisty – laureata XI Konkursu Chopinowskiego z 1985 roku – Krzysztofa Jabłońskiego. Recital odbędzie się w piątek 15 lutego o godz. 19.

Krzysztof Jabłoński; fot. z
Krzysztof Jabłoński; fot. z

Wykonawcy:

Krzysztof Jabłoński – fortepian

Prowadzenie koncertu: Marcin Majchrowski

Program:

Fryderyk Chopin

Nokturn f-moll op. 55 nr 1

Polonez fis-moll op. 44

Sonata b-moll op. 35

Ferenc Liszt

"Marzenie miłosne" As-dur nr 3

"Pogrzeb" z cyklu "Harmonie poetyckie i religijne"

"Dolina Obermanna" z cyklu "Lata pielgrzymstwa" rok I

Walc Mefisto

Za początek dziejów Filharmonii Łódzkiej uważa się dzień 17 lutego, gdyż wtedy, w roku 1915, odbył się pierwszy koncert Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej. 104. urodziny Filharmonii uświetnione zostaną recitalem fortepianowym, nawiązującym do działalności artystycznej patrona Filharmonii, Artura Rubinsteina. Wystąpi wybitny pianista Krzysztof Jabłoński, od ponad 30 lat aktywny solista i kameralista, występujący na estradach Europy, Azji i obu Ameryk. Od 1985 r., kiedy został laureatem XI Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, w jego repertuarze ważne miejsce zajmuje muzyka Fryderyka Chopina. Jego utwory wykonywał m.in. podczas słynnego Balu w Operze Wiedeńskiej, w ramach jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej w Tokio oraz w Filharmonii Narodowej w Warszawie na festiwalu „Chopin i jego Europa”. Usłyszymy także muzykę Franza Liszta, w tym fragment monumentalnego cyklu „Lata pielgrzymstwa”, który stanowi zapis wrażeń z podróży (rok I odzwierciedla wrażenia z wyprawy do Szwajcarii) oraz „Pogrzeb” z rzadko wykonywanych „Harmonii poetyckich i religijnych”. Drugi z utworów dedykowany jest polskiej księżnej Karolinie Sayn-Wittgenstein, która była partnerką kompozytora i wywarła znaczny wpływ na jego twórczość.

Ceny biletów: normalny 60-50 PLN, ulgowy 50-40 PLN

Źródło: https://filharmonia.lodz.pl/pl/wydarzenia/nadzwyczajny-recital-fortepianowy-z-okazji-104-urodzin-filharmonii-lodzkiej