Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego
A+ A-
Sonda
kalendarium imprez
Która z poniższych atrakcji turystycznych jest (najdok)ładniej zrewitalizowana? (Można zaznaczyć maksymalnie 3 pola)

Groty Nagórzyckie
Ruiny Zamku w Inowłodzu
Rynek w Piotrkowie Tryb.
Pałac Męcińskich w Działoszynie
Kolej Wąskotorowa Rogów-Rawa-Biała
Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej
Manufaktura w Łodzi
Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi

Nowe oblicze Ulicy Piotrkowskiej

dodano: 27.06.2011
drukujpoleć znajomemu

Piotrkowska będzie podobna do innych głównych ulic w dużych polskich miastach, z kamienną posadzką i meblami utrzymanymi w XIX-wiecznej stylistyce.

Remont rozpocznie się wiosną przyszłego roku. Władze Łodzi rozstrzygnęły konkurs Piotrkowska Obiecana. Wiemy już jak Piotrkowska będzie wyglądała po remoncie. - Dziś rozpoczynamy rewitalizację ulicy Piotrkowskiej i jest to dla mnie w tej chwili najważniejsza rzecz w Łodzi. Przestaliśmy rozmawiać i zaczęliśmy działać - mówiła wczoraj podczas ogłaszania wyników prezydent miasta Hanna Zdanowska.

Werdykt przedstawił przewodniczący jury dr inż. arch. Krzysztof Domaradzki, główny projektant przebudowy Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu w Warszawie. - Nie przyznaliśmy pierwszej nagrody. Ale to nie oznacza, że nie byliśmy zadowoleni z rezultatów. Poziom prac był dobry - mówił.

Decyzją jury po 40 tys. zł trafi do dwóch zespołów architektów z Łodzi i z Warszawy. W obu pracach jurorzy docenili proste i czytelne rozwiązania.

Łodzianie zaznaczyli w posadzce prostą oś ulicy i wykorzystali w meblach miejskich detale architektury kamienic. - W naszym projekcie nawierzchnia ulicy Piotrkowskiej jest wyłożona płaskimi, kamiennymi płytami, fragmenty uzupełnia kostka brukowa. W posadzce umieściliśmy nieco oświetlenia, a Pomnik Łodzian Tysiąclecia przenieśliśmy w zmienionym kształcie w okolice pasażu Schillera - opowiada architekt Agnieszka Orszulak z łódzkiego zespołu. Łodzianie na całej długości ulicy zastosowali jeden kształt lampy - zakrzywiony pastorał, charkaterystyczny dla miejskich starówek.

Inaczej Warszawiacy, w najstarszym odcinku zainspirowali się lampą gazową, w środkowym - pastorałem, a w najbardziej współczesnej części ulicy zaproponowali nowoczesny wzór. Podobnie postąpili z resztą mebli miejskich. W ich projekcie nawierzchnia jezdni jest wyłożona ciemną kostką bazaltową, a chodnika jaśniejszym granitem. Mroczna kolorystyka posadzki nie spodobała się jednak jurorom, a za wadę uznali zbyt małe zróżnicowanie rozwiązań dla ulicy. Docenili za to podkreślenie w ulicy wyjazdów bramowych kostką brukową.

- Poczekamy jakie wytyczne przedstawi nam jury i natychmiast rozpiszemy przetarg na wykonawcę projektu budowlanego - mówiła prezydent miasta - Mam nadzieję, że po otrzymaniu projektu z marszu rozpoczniemy modernizację.

Do przygotowania wytycznych jurorzy wybiorą to co najlepsze w obu pracach. Zarząd Dróg i Transportu chce, żeby cena nie była jedynym kryterium wyboru wykonawcy - ważne będą też doświadczenie i czas w jakim jest w stanie przygotować projekt. Formalności związane z przygotowaniem dokumentacji mają się zakończyć w tym roku. Zimą zostałaby wybrana firma budowlana, a remont ma się rozpocząć wiosną przyszłego roku. Władze Łodzi chcą go przeprowadzić w możliwie krótkim terminie - jeśli będzie to możliwe, nawet w rok, dwa lata. O tym, jak szybko będzie się zmieniać Piotrkowska zdecydują radni uchwalając przyszłoroczny budżet. Im więcej przeznaczą na ten cel, tym szybciej zobaczymy zmiany.

Kto dostał nagrody i wyróżnienia?
Równorzędne drugie nagrody trafiły do Agnieszki Orszulak, Katarzyny Orszulak, Małgorzaty Saciuk i Pawła Wojdylaka z Łodzi oraz Mateusza Wójcickiego, Macieja Olczaka, Macieja Kurkowskiego i Juliana Niecieckiego z Warszawy.
Dwa równorzędne wyróżnienia pierwszego stopnia po 15 tys. zł dostali architekci z biur Fronton i NOW. Dwa równorzędne wyróżnienia drugiego stopnia i po 10 tys. zł trafiły z kolei do zespołu Marek Diehl, Halina Piotrkowska, Magdalena Urbańska, Paweł Weżgowiec oraz do Joanny Jaskułowskiej i Michała Wolskiego.

 

Źródło: www.lodz.gazeta.pl

 

Michalina Ziemniewicz - mziemniewicz(at)rotwl.pl

Zdjęcia:
Wizualizacja nowego oblicza Ul
Wizualizacja nowego oblicza Ul. Piotrkowskiej - II miejsce. Projekt Agnieszki Orszulak, Katarzyny Orszulak, Małgorzaty Saciuk i Pawła Wojdylaka z Łodzi.
Wizualizacja nowego oblicza Ul
Wizualizacja nowego oblicza Ul
Wizualizacja nowego oblicza Ul. Piotrkowskiej - Wyróżnienie I stopnia. Projekt biura architektonicznego Fronton.
Wizualizacja nowego oblicza Ul
Wizualizacja nowego oblicza Ul
Wizualizacja nowego oblicza Ul. Piotrkowskiej - Wyróżnienie I stopnia. Projekt biura architektonicznego NOW.
Wizualizacja nowego oblicza Ul

Wizualizacja nowego oblicza Ul
Wizualizacja nowego oblicza Ul. Piotrkowskiej - Wyróżnienie I stopnia. Projekt biura architektonicznego Fronton
Wizualizacja nowego oblicza Ul


Dodaj swój komentarz


Nick lub imię:

Komentarz:
Przepisz kod z obrazka:
Wielkość znaków nie ma znaczenia.
Opublikuj


Kelenna
2017-02-15 00:25:55
This does look prgomsini. I'll keep coming back for more. http://oghbwc.com [url=http://dvvmgww.com]dvvmgww[/url] [link=http://vkwbvuywxiv.com]vkwbvuywxiv[/link]
Ruvell
2017-02-14 19:16:09
Grazi for <a href="http://cavhmjobps.com">maknig</a> it nice and EZ.
Frankie
2017-02-12 01:05:45
Nice si mie mi-ar placea sa fie un asemenea restaurant la Cluj! As fi abonata, client fid!o!!ePatl, Dana si mie mi-e foame cand ma uit la propriile mele poze si imi amintesc :))Diana in Lisabona vei gasi o gramada de preperate din peste si fructe de mare! dar aici e si ieftin!!! :))


kalendarium imprez
<<     Październik, 2018     >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Najbliższe wydarzenia

15.09.2018

21.10.2018
"Niepodległa wczoraj i dziś, czyli międzywojenny Zgierz w refotografii"
08.06.2018

28.10.2018
"Peer-to-Peer. Praktyki kolektywne w nowej sztuce" – wystawa w Muzeum Sztuki
09.10.2018

31.10.2018
UWAGA! Przewodnik turystyczny w Wojewódzkim Budżecie Obywatelskim!
01.09.2018

01.11.2018
Józef Haller bohaterem piotrkowskiej wystawy
28.07.2018

30.12.2018
"Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko" - w Muzeum Miasta Łodzi
16.10.2018

20.10.2018
Łódź Young Fashion 2018
19.10.2018
Trzecie Spotkanie "Bohater - zrób to sam" w Muzeum Miasta Łodzi
25.10.2018

28.10.2018
10 lat Soundedit - Orbital, elektroniczne wariacje
26.10.2018
"Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań"
04.11.2018
Wytwórnia: koncert zespołu Skaldowie

Zobacz najbliższe wydarzenia na mapie
video box
kalendarium imprez
Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę pocztową, podaj swój adres email.

 
Zgadzam sią na wysyłanie na mój adres elektroniczny informacji ze strony rotwl.pl oraz na przetwarzanie tego adresu w bazie danych na zasadach określonych w przepisach Ustawy z dnia 26.08.2002r. (Dz. U. nr 144, poz.1204) o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
http://www.zarabiajnaturystyce.pl/
http://www.translateria.pl
katalog turystyczny 2015