„Od tabakiery do papierośnicy” – Akcesoria do palenia tytoniu XIX-XX w.

Dodano: 12.04.2019

Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15) zaprasza do zwiedzania wystawy czasowej zatytułowanej „Od tabakiery do papierośnicy” – Akcesoria do palenia tytoniu XIX-XX w. Wystawa trwa od 3 kwietnia do 7 maja.

Źródło:www.muzeum-lodz.pl
Źródło:www.muzeum-lodz.pl

Wystawa ukazuje rodzaje i rolę akcesoriów do palenia tytoniu w kulturze i obyczajowości europejskiej przełomu XIX-XX wieku. Obok prezentacji artefaktów dążono do oddania atmosfery fumoiru, który jako wnętrze przeznaczony był do celebracji palenia fajek, cygar, a później także papierosów. Zarazem odgrywał istotną rolę w dyspozycji przestrzeni w zamożnych siedzibach arystokracji, burżuazji i mieszczaństwa.

Wśród eksponatów zaprezentowano tabakiery, fajki, cygarniczki, pudełka na tytoń i cygara, gilotyny do cygar, papierośnice, vesty oraz popielniczki. Przy ich doborze nie tylko starano się ukazać ewolucję form przywołanych artefaktów, ale też kierowano się ich funkcją użytkową i dekoracyjną. Uzupełnienie przedmiotów artystycznych – zgodnie z zasadą korespondencji sztuk – stanowią nieliczne przykłady malarstwa, dawnych reklam oraz fotografii. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum w Łowiczu, Muzeum Miasta Pabianic, Antykwariatu Jubilerskiego Błaszczyk w Łodzi, Galerii „J” w Łodzi, Galerii Domu Aukcyjnego Rynek Sztuki w Łodzi oraz z łódzkich zbiorów prywatnych.

Bilety: 5 zł/ os. (bilet ulgowy), 7 zł/ os. (bilet normalny)

Źródło: https://muzeum-lodz.pl/wystawy_czasowe/od-tabakiery-do-papierosnicy-akcesoria-do-palenia-tytoniu-xix-xx-w/