Piątek św. Patryka w Bełchatowie - widowisko Eachtra w MCK

Dodano: 11.03.2019

Miejskie Centrum Kultury Bełchatów PGE Giganty Mocy (Plac Narutowicza 3) zaprasza w piątek 15 marca (godz. 19) do Sali Teatralno-widowiskowej na widowisko EACHTRA - spektakl muzyczno-taneczno-multimedialny w irlandzkim stylu.

Źródło: materiały promocyj
Źródło: materiały promocyj

Spektakl odbędzie się z okazji Piątku św. Patryka (patrona Irlandii) w ramach Festiwalu św. Patryka 2019 pod patronatem Ambasady Irlandii.

O P I S     W Y D A R Z E N I A

EACHTRA to spektakl multimedialny składający się z muzyki, tańca, animacji i narracji – projekt sceniczny będący owocem wieloletniej współpracy zespołu muzyki celtyckiej Jig Reel Maniacs (www.jrm.art.pl), zespołu tańca irlandzkiego Tuatha & Ellorien (https://irlandzki.com) oraz Visual Jokeya Tomasza Frąszczaka (www.fraszczak.com ).

Muzycy i tancerki współtworzą widowisko muzyczno-taneczne łączące elementy kultur Szkocji i Irlandii, Walii i Bretanii. Delikatne tańce w baletkach, wraz z energetycznym stepem irlandzkim, naturalnie komponują animacjami, recytowanymi fragmentami literatury oraz żywą muzyką.

W Y K O N A W C Y

Jig Reel Maniacs – to jedna z najstarszych (założona w 1990 roku), charakterystycznych (charakternych) i najbardziej wziętych formacji muzyki celtyckiej w Polsce, grająca Celtic fusion – celtyckie brzmienia i smaki skojarzone z takimi gatunkami jak: rock, jazz, funk, reggae – muzykę instrumentalno-wokalną aranżowaną na wielobarwne instrumentarium:

Michał Jankowski - gitara akustyczna;

Aleksander Brych - flet drewniany poprzeczny (irlandzki flet miłosny);

Michał Mazur - dudy, whistles, drumla, dudaire dubh, buzuki irlandzkie;

Julia Owczarek - skrzypce;

Mariusz Sprutta - gitary basowe, śpiew, recytacje;

Krzysztof Łangowski - gitara elektryczna;

Maciej Czarnecki - perkusja, instrumenty perkusyjne.

Tuatha & Ellorien to zespół tańca irlandzkiego z Wrocławia, z którym Jigowo Reelowi Maniacy współpracują od 2007 roku. Tancerzy łączy pasja do tańca. Pogłębiają ją podczas regularnych ćwiczeń, prób, warsztatów i występów. Na stylistykę Ich choreografii miała wpływ praca z Sarah Clark, solistką znanych na całym świecie spektakli tanecznych Lord of the Dance oraz Feet of Flames. To obecnie jedna z najlepszych grup tańca irlandzkiego nie tylko w Polsce, ale w Europie i na świecie.

Tancerze: Marta Zielińska, Alicja Zielińska, Katarzyna Chojnacka, Agnieszka Zacher, Milena Kretschmer-Mielczarek, Ewa Suleja, Łukasz Główka

C Z T E R Y     E L E M E N T Y     S P E K T A K L U

MUZYKA - tradycyjne utwory celtyckie i kompozycje własne zespołu Jig Reel Maniacs w etnicznych i nowoczesnych aranżacjach: aria, ballada, jig, pieśń, polka, schottisch, reel i inne – www.jrm.art.pl

TANIEC - układy choreograficzne tradycyjnych rytmów celtyckich w baletkach i w obuwiu do stepu irlandzkiego w wykonaniu Ellorien: aria, double-jig, hornpipe, jig, polka, reel, slip jig, step a apella, i inne – https://irlandzki.com

OBRAZ - przezrocza ze Szkocji i Irlandii Anny Grabowskiej – artystki fotografika mieszkającej w Szkocji i Krzysztofa Schramma – prezesa Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego i Fundacji Kultury Irlandzkiej w Polsce.

SŁOWO - proza i poezja szkocka, irlandzka i walijska, recytacje w językach celtyckich i w tłumaczeniach.

C Z A S - 2 x 55 minut (przerwa 15 minut).

V I D E O

okiem filmowca (Dariusz Zaród, kwiecień 2013):

https://www.youtube.com/watch?v=nyNVuJ_daVs

F O T O G R A F I E

Teatr Rampa w Warszawie, 17 marca 2017

http://www.jrm.art.pl/gallery/index.php?pageType=folder&currDir=./2017/2017-03-17%20Eachtra%20for%20Paddy%20Rampa%20Theatre%20Warsaw

Centrum Kultury Browar B we Włocławku, 16.03.2018

http://www.jrm.art.pl/gallery/index.php?pageType=folder&currDir=./2018/2018.03.16_Wloclawek_CKBB

Organizatorzy: Jig Reel Maniacs - Jigowo Reelowi Maniacy - Celtic Fusion, Tuatha & Ellorien Irish Dance, MCK Bełchatów i Bełchatów INFO BAI.

B I L E T Y

50 zł – sektor I (rzędy 1-8)

40 zł – sektor II (rzędy 9-17)

30 zł – balkon (rzędy 1-4)

S P R Z E D A Ż

Kasa MCK PGE Giganty Mocy, tel: 44 635 19 30

Źródło: https://www.facebook.com/events/560612384415858/