Piątkowy Koncert Symfoniczny w Filharmonii Łódzkiej

Dodano: 12.03.2019

Filharmonia Łódzka (ul. Narutowicza 20/22) zaprasza w piątek 15 marca (godz. 19) na kolejny koncert symfoniczny. Tym razem melomani usłyszą utwory Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego oraz dwa koncerty fortepianowe Johannesa Brahmsa.

Philippe Bianconi; fot. z arch
Philippe Bianconi; fot. z arch

Nieczęsto nadarza się okazja, by usłyszeć obydwa koncerty fortepianowe Johannesa Brahmsa w ciągu jednego wieczoru. Taką możliwość stwarza najbliższy piątkowy koncert, podczas którego wystąpi francuski pianista Philippe Bianconi. Artysta jest laureatem  Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Cleveland i Konkursu im. Van Cliburna (1985). Mówi się, że jego gra „jest zawsze blisko duszy muzyki, wypełniając przestrzeń poetycznością i żywotnością”.

Koncert  poprowadzi Michał Nesterowicz, pierwszy dyrygent gościnny  Filharmonii Łódzkiej, jednocześnie pierwszy dyrygent gościnny Orkiestry Symfonicznej w Bazylei. Dla koncertów fortepianowych Brahmsa (1833–1897) charakterystyczne są ścisłe połączenie partii orkiestry i instrumentu solowego, co określa się mianem symfonizacji formy koncertu. Śmiała koncepcja kompozytorska sprawiła, że I Koncert fortepianowy d-moll nie od razu spodobał się publiczności; w pełni został doceniony dopiero po 30 latach. Inaczej stało się z II Koncertem fortepianowym B-dur, który już od prawykonania pozwolił swemu twórcy cieszyć się uznaniem krytyki i publiczności.

Wykonawcy:

Philippe Bianconi – fortepian

Michał Nesterowicz – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna FŁ

Zapraszamy na spotkanie przedkoncertowe, które poprowadzi Adam Suprynowicz. Początek o godz. 18.15 w Sali Kameralnej.

Program:

Felix Mendelssohn-Bartholdy - Uwertura „Ruy Blas” op. 95, Uwertura koncertowa "Hebrydy" op. 26

Johannes Brahms - I Koncert fortepianowy d-moll op. 15, II Koncert fortepianowy B-dur op. 83

Ceny biletów: normalny 48-34 PLN, ulgowy 36-24 PLN.

Koncert z możliwością skorzystania z bawialni dla dzieci. Cena biletu do bawialni – 15 PLN. Więcej informacji – w kasach FŁ

Źródło: mat. pras. FŁ