"Podróż sentymentalna" - wystawa prac Andrzeja Cieślika w Manufakturze

Dodano: 11.12.2018

W siedzibie Alliance Française w Łodzi (Manufaktura, ul. Drewnowska 58A) w piątek 14 grudnia (godz. 19) otwarta zostanie wystawa akwareli Andrzeja Cieślika z kolekcji zatytułowanej „Podróż sentymentalna – pejzaże polskie”.

Źródło: materiały promocyj
Źródło: materiały promocyj
Źródło: materiały promocyj
Źródło: materiały promocyj

Do odwiedzenia wystawy zachęca sam artysta:

PODRÓŻ SENTYMENTALNA w akwareli to próba pokazania piękna kraju, który posiada ładne piaszczyste plaże, rzeki, różne krajobrazy górskie. W ponad tysiącletniej historii powstały pamiątki kultury materialnej w postaci zamków obronnych, zagród z domostwami wiejskimi, dworów, pałaców i kościołów. Ważnym dla mnie elementem, a może najważniejszym, jest natura - to ona łączy wszystkie przejawy życia na ziemi. Pamiętajmy o bocianach i żurawiach, które ciągle mają ochotę z nami przebywać, dając nam radość istnienia. Nie zapominajmy o siedzibach wielkich Polaków, w których stworzyli dzieła znane w całym świecie. Dzisiaj są to muzea im poświęcone i ważne ośrodki kultury polskiej. Pielęgnujemy pamięć o najstarszych zabytkach architektury drewnianej. Szanujmy nasze obyczaje i obrzędy, bo to one wyróżniają nas spośród krajów Europy i świata. Ta mała ekspozycja akwarel to ukłon w stronę osób i organizacji, które zajęły się ratowaniem spuścizny narodu polskiego.

Lista krajobrazów i obiektów do namalowania jest nieskończona. Życzę sobie zdrowia i cierpliwości, aby rozpoczęty projekt kontynuować w swojej twórczości i chociaż w niewielkim stopniu oddać atmosferę miejsc, z którymi jestem emocjonalnie związany, ponieważ miały one wpływ na moje życie.

ANDRZEJ CIEŚLIK

Rocznik'57. Absolwent jedynego w Polsce Studium Techniki Teatralnej i Filmowej w Łodzi. W latach 80-tych ubiegłego wieku związany z Teatrem Powszechnym w Łodzi jako asystent i scenograf przy realizacji przedstawień teatralnych Adama Hanuszkiewicza. Realizator kilkunastu scenografii teatralnych. Od 1980 roku dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Konstantynowie Łódzkim. Na koncie artystycznym posiada realizacje kilkudziesięciu koncertów muzycznych, spektakli teatralnych, wystaw plastycznych, a przede wszystkim nowoczesnych instalacji połączonych z akcjami happeningowymi. W 2010 roku w Łódzkim Domu Kultury odbył się NIE-BENEFIS artysty podsumowujący jego 30-letnią pracę twórczą. Działalność artystyczną łączącą wiele obszarów, tj: malarstwo, przestrzenną instalację, muzykę, taniec i literaturę (własne teksty) można było w formie premierowej obejrzeć w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina, pt. COCTAIL DLA DUSZY I CIAŁA. Instalacje realizowane później to formy przestrzenne malowane w sposób witrażowy, przedstawiające klimaty pejzażu nadmorskiego i samego morza - pół żartem i pół serio pokazująca zachody i wschody słońca, plaże, urwiska i wydmy. W 2015 roku Andrzej Cieślik stworzył kolekcję mody męskiej z dzianiny oraz kolekcję teatralną, do której inspiracją stały się żyjątka morskie. Pokazy odbyły się w Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi i w trakcie Targów Regiony Turystyczne NA STYKU KULTUR w Hali EXPO w Łodzi. Aktualnie jest studentem II roku ASP na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Po realizacjach przestrzennych, łączących malarstwo, rzeźbę, muzykę i taniec, wrócił do malarstwa akwarelowego, którego efektem jest aktualna kolekcja pt. PODRÓŻ SENTYMENTALNA - pejzaże polskie.

Artysta kocha naturę! Na co dzień uprawia ogród kwiatowy i warzywny. W poszukiwaniu ciszy i spokoju wyjeżdża nad morze, bo tam najlepiej odpoczywa.

W programie:

- podpisanie umowy współpracy i wymiany kulturalnej pomiędzy Alliance Francaise w Łodzi, a Miejskim Ośrodkiem Kultury w Konstantynowie Łódzkim,

- kolędowanie z Ludowym Zespołem Niesięcin i Kapelą Wuja Krzycha,

- biesiadowanie przy polskim, wigilijnym stole.

Organizatorem jest Alliance Française Łódź.

Wystawa czynna będzie do 14 stycznia 2019 roku.

Na wernisaż wstęp wolny.

Źródło: https://www.facebook.com/events/2256672431275379/