„Sprusiak jakiego nie znamy” – nieznana twórczość łódzkiego artysty

Dodano: 09.05.2017

Wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi przybliży publiczności designerski dorobek artystyczny Tadeusza Sprusiaka. Otwarcie ekspozycji „Sprusiak jakiego nie znamy” 11 maja o g. 18.00.

„Sprusiak jakiego nie znamy
„Sprusiak jakiego nie znamy

Ceniony i wszechstronny artysta, który malował pejzaże, motywy architektoniczne, martwe natury. Jednak mało kto wie, że zajmował się także projektowaniem wzorów na tkaniny.

Wystawa będzie pierwszą w Polsce ekspozycją ukazującą Tadeusza Sprusiaka nie jako malarza, ale przede wszystkim jako projektanta. Na ekspozycji oprócz blisko 130 projektów wzorów, zobaczymy ich współczesne realizacje w postaci kuponów drukowanych tkanin, ale też w formie gotowych sukienek – uszytych w muzealnej pracowni. Projekty pochodzą z lat 50. XX wieku, a fasony sukienek odpowiadają ówczesnej modzie. Dominują tu motywy roślinne i kwiatowe o wyrazistych kolorach. Z kolei tkaniny koszulowe to przeważnie motywy geometryczne, chociaż Sprusiak chętnie sięgał też po wzory
o intensywnej kolorystyce.

Na wystawie znajdą się również trzy jego obrazy: dwa z motywami abstrakcyjnymi i jeden pejzaż, dzięki którym zobaczymy wszechstronność artystyczną Tadeusza Sprusiaka. Całość ekspozycji dopełni cykl fotografii z prywatnego archiwum córki artysty, prezentujących go w codziennych sytuacjach, w gronie rodzinnym lub w pracowni.

Tadeusz Sprusiak był projektantem i pedagogiem. I to wbrew woli rodziny. Jego ojciec, Marceli, kierownik rytowni i produkcji wzorów na tkaniny w zakładach przemysłowych I. K. Poznańskiego w Łodzi, chciał by syn zdobył „rzetelny” zawód. Tadeusz nie porzucił jednak malarstwa gdy wyjechał do Lwowa na studia na Wydziale Architektury. Następnie pod wpływem rodziców rozpoczął studia medyczne, w czasie których w 1932 roku w Łodzi, miał swoją pierwszą wystawę. Po wojnie zajął się projektowaniem druku odzieżowego oraz żakardu obrusowego i pościelowego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Wykładał również podstawy zdobnictwa przemysłowego na Politechnice Łódzkiej. W 1957 roku jego obrazy zaprezentowano w Londynie. Do schyłku lat 50. XX w. projektował wzory deseni na tkaniny odzieżowe w swojej pracowni przy ul. Piotrkowskiej 157.

Wystawę „Sprusiak jakiego nie znamy” będzie można oglądać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi do 29 grudnia 2017 roku.

Program wydarzeń towarzyszących:

Oprowadzania kuratorskie:

13 maja, sobota, godz. 13.00

29 lipca, sobota, godz. 13.00

18 listopada, sobota, godz. 13.00

 

Warsztaty dla dzieci:

„A’ la Sprusiak”

13 maja, sobota, godz. 12.00

14 października, sobota, godz. 12.00 i 14.00

 

„Kolorowe wzory – wzorzyste kolory”

08 lipca, sobota, godz. 12.00 i 14.00

18 listopada, sobota, godz. 12.00

 

„Wielki ogród”

09 września, sobota, godz. 12.00 i 14.00

 

Na warsztaty obowiązują zapisy. Zgłoszenia pod nr tel. 500 527 855 w godz. 8.00-16.00 (pn.-pt.)

 

Źródło: Materiały prasowe Centralnego Muzeum Włókiennictwa w  Łodzi.