"Tajemnice pyłków" - wystawa czasowa w EC1 w Łodzi

Dodano: 29.10.2018

Centrum Nauki i Techniki EC1 (ul. Targowa 1/3) zaprasza na wystawę czasową, która potrwa od 9 października do 2 lutego 2019 roku. Poświęcona jest mikroskopijnym obiektom – mierzącym zazwyczaj kilkadziesiąt mikrometrów pyłkom roślin.

Źródło: materiały promocyj
Źródło: materiały promocyj

Okazuje się, że kształty i wzory pyłków są nie mniej atrakcyjne niż kwiaty, z których pochodzą.

Na wystawie zaprezentowane zostaną wykonane przez Centrum Nauki i Techniki EC1 przy użyciu skaningowego mikroskopu elektronowego zdjęcia pyłków mniej i bardziej popularnych roślin. Na podstawie tych zdjęć zostały zaprojektowane i wydrukowane w 3D ich modele. Dzięki temu zwiedzający, jako pierwsi na świecie, będą mogli nie tylko zobaczyć efektowne kształty pyłków na płaskich zdjęciach, ale również dotknąć ich i obejrzeć w trójwymiarze, powiększone nawet kilkanaście tysięcy razy!

Zdjęciom i wydrukom towarzyszą informacje o biologii zapylania roślin których pyłki są prezentowane – fascynujące historie o tym jakich niezwykłych starań dokładają rośliny aby przedłużyć gatunek. Prezentowana jest też niewielka galeria owadów, które im w tym pomagają – od popularnej pszczoły miodnej, poprzez efektowną kwietnicę okazałą po zaskakującą padlinówkę cesarską – czyli całkiem pospolitą muchę.

Wystawa oddziałuje na niemal wszystkie zmysły – pyłki będzie można obejrzeć i dotknąć. Będzie można poczuć zapach niektórych z nich, a wszystkiemu będzie towarzyszył krajobraz dźwiękowy stworzony z czasem niezwykłych albo budzących emocje dźwięków przyrody.

Cała wystawa jest dostępna dla niepełnosprawnych, również dla niewidomych, którzy będą mogli nie tylko dotknąć modeli 3D ziaren pyłków ale również wysłuchać informacji merytorycznych za pomocą urządzeń do audiodeskrypcji.

Organizatorzy: Centrum Nauki i Techniki EC1 i EC1 Łódź - Miasto Kultury, wejście od ul. Wojciecha Jerzego Hasa (od strony dworca Łódź Fabryczna).

Wstęp w cenie standardowego biletu do Centrum Nauki i Techniki EC1: https://bilety.ec1lodz.pl/dostepnosc.html?idg=15

Źródło oraz dodatkowe informacje: http://centrumnaukiec1.pl/aktualnosci/tajemnice-pylkow-wystawa-czasowa