VIII Piknik Niepodległościowy w łódzkiej Manufakturze

Dodano: 07.11.2018

Piknik odbędzie się oczywiście w niedzielę 11 listopada, w godz. 11-18 na rynku Manufaktury (ul. Karskiego 5). Tegoroczna 8. edycja, ze względu na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, będzie wyjątkowa.

Źródło: materiały prasowe
Źródło: materiały prasowe
Źródło: www.facebook.com
Źródło: www.facebook.com
Źródło: materiały prasowe
Źródło: materiały prasowe
Źródło: materiały prasowe
Źródło: materiały prasowe
Źródło: materiały prasowe
Źródło: materiały prasowe
Źródło: materiały prasowe
Źródło: materiały prasowe

Piknik Niepodległościowy w Manufakturze to już tradycja. Stanowić on będzie główną część obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości organizowanych przez władze miasta, na które składają się także:

13.45 - Odsłonięcie Tablicy Niepodległości (ul. Piotrkowska 104)

14.00 - Łódzka Parada Niepodległości (Trasa: ul. Piotrkowska 104 – Plac Wolności – ul. Nowomiejska – ul. Ogrodowa – Manufaktura)

18.15 - Pokaz świetlny Dla Niepodległej (pl. Wolności)

Więcej o tych i innych wydarzeniach towarzyszących na stronie https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/tozsamosc-i-historia-lodzi/100-lat-niepodleglosci/

Od godziny 11 na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze swoje ekspozycje i stoiska promocyjne będą prezentowały jednostki wojskowe, policyjne, a także militarne grupy rekonstrukcyjne.

Będzie można oglądać z bliska broń, wyposażenie oraz pojazdy wojskowe.

Co roku największe wrażenie na uczestnikach pikniku robią historyczne pojazdy. Tym razem, będzie można zobaczyć między innymi czołg zwiadowczy TKS z czasów Kampanii Wrześniowej, a także transporter opancerzony Bren Carrier z 1941, na rynek wjadą też samochody używane przez polskie siły zbrojne podczas II Wojny Światowej, między innymi Chevrolet 158 z 1939r.

Podobnie jak w poprzednich latach, i tym razem nie zabraknie pysznej, wojskowej grochówki.

Nowością będzie escape room, który stanie na rynku. To mobilny pokój zagadek – aby się z niego wydostać, trzeba podjąć grę historyczną, dotyczącą wydarzeń 11 listopada 1918 roku. Kolejną grą dla uczestników pikniku będzie konkurs związany z budkami niepodległościowymi.

Rodzinne obchody Święta Niepodległości otworzy przemarsz i koncert orkiestry szkockich dudziarzy „Pipes & Drums” z Częstochowy. Na scenie wystąpią Krzysztof Kaczmarek z teatru Zwierciadło, a także Rafał Tomczyk z projektem „Moje serce jest biało-czerwone”. Usłyszymy również pieśni patriotyczne w wykonaniu Chóru Cantylena.

Około godz. 15 na rynek wjedzie uroczyście sam Marszałek Piłsudski, powitany przez łódzkie władze. Naczelnik zaintonuje Hymn Polski. W tym samym czasie harcerze łódzkiego ZHP wniosą na rynek flagę imponującej długości 123 metrów. Z kolei około godziny 16. harcerze i harcerki z ZHR poprowadzą śpiewanki patriotyczne, a o 17. rozpalą ogromne ognisko. VIII Piknik Niepodległościowy na rynku Manufaktury zakończy się około godziny 17.30 pokazem sztucznych ogni.

HARMONOGRAM WYDARZENIA:

10:45 - Przemarsz orkiestry Pipes&Drums z Częstochowy

11:05 - Krzysztof Kaczmarek z teatru „Zwierciadło” - repertuar piosenek patriotycznych, jak również piosenki polskiej, np. Marka Grechuty

11:55 - Pokaz mody historycznej "Z fasonem ku niepodległości. Pokaz mody polskiej z lat 1863-1918" - zespół Krynolina

12:15 - Występ orkiestry Pipes&Drums – koncert z elementami musztry

12:40 - Sufrażystki – "Bojowniczki niepodległości 1905 - 1918" - wykład dr hab. Marty Sikorskiej - Kowalskiej

13.00 - Występ Chóru Dziecięcego Miasta Łodzi

13.35 - Rafał Tomczyk - projekt "Moje serce jest biało-czerwone"

13.50 - Występ chóru Cantylena

14.20 - Występ śpiewaków operowych - arie i pieśni polskich kompozytorów

15:00 – 16:00 – OFICJALNE OTWARCIE PIKNIKU

- Wejście Łódzkiej Parady Niepodległości, która wraz z Prezydent Łodzi – Hanną Zdanowską, Marszałkiem Województwa – Witoldem Stępniem oraz Marszałkiem Piłsudskim, flagą o długości 123 m, orkiestrą oraz grupami rekonstrukcyjnymi wejdzie na Rynek Włókniarek Łódzkich

- Wspólne odśpiewanie hymnu państwowego

- Rozdanie nagród Łódzkiego Towarzystwa Strzeleckiego - Bractwo Kurkowe

16:00 - Rekonstrukcja historyczna – „Pierwszy dzień wolności w Łodzi. Rekonstrukcja historyczna rozbrajania Niemców”

16:15 - Śpiewanki patriotyczne ZHR

17:00 - Rozpalenie ogniska „Skry Niepodległości” ZHR

17:30 - Pokaz fajerwerków na zakończenie pikniku

Spacer z przewodnikiem, promocyjne ceny biletów, fotosalonik, a także muzyka i pieśni patriotyczne – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez Muzeum Fabryki, z których będzie można korzystać z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Organizatorami są Manufaktura i Miasto Łódź.

Źródło: https://www.facebook.com/events/318466802093622