Wystawa "Jerzy Antkowiak. Moda Polska” przedłużona!

Dodano: 08.03.2019

Wystawa Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi „Jerzy Antkowiak. Moda Polska” wygrała w tegorocznym plebiscycie Energia Kultury! W związku z tym wystawa zostaje przedłużona do 5 maja.

Fot. z archiwum CMWŁ
Fot. z archiwum CMWŁ
Fot. z archiwum CMWŁ
Fot. z archiwum CMWŁ
Fot. z archiwum CMWŁ
Fot. z archiwum CMWŁ

Bardzo cieszymy się z tego wyróżnienia, tym bardziej, że jest ono przyznawane przez publiczność – mówi Aneta Dalbiak, dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Wystawa „Jerzy Antkowiak. Moda Polska” jest pierwszą w polskim muzealnictwie tak obszerną wystawą poświęconą jednemu współczesnemu projektantowi, związanemu z najbardziej rozpoznawalną marką w historii rodzimej mody. Tworzy ją blisko 2 000 obiektów – dodaje.

Na zajmującą dwa piętra Muzeum rozległą ekspozycję składają się ubrania, dodatki, pamiątki, fotografie i szkice ze zbiorów Jerzego Antkowiaka oraz kolekcji muzealnych i prywatnych. Wystawa nie tylko wprowadza widza w przestrzeń pokazu mody, ale także przybliża mu historię atelier słynnego projektanta.

Dzieje Mody Polskiej, pierwszej w powojennej Polsce silnej marki odzieżowej, to nie tylko historia ubioru. W losach firmy skupiają się istotne problemy kulturowe i społeczne kolejnych dekad. Moda Polska stała się pierwszą w powojennej Polsce marką w branży mody, która oferowała zarówno ubrania, ale przede wszystkim fascynujący styl życia.

Nie byłoby to jednak możliwe bez Jerzego Antkowiaka. To on stopniowo przydawał Modzie Polskiej nonszalancji i niepokornego rysu, który można zaobserwować w stylizacjach złożonych z zaprojektowanych przez niego ubrań, zaprezentowanych na wystawie – dodaje Aneta Dalbiak.

Wystawa „Jerzy Antkowiak. Moda Polska” od momentu otwarcia cieszy się ogromną popularnością wśród zwiedzających. Do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi przyjeżdżają goście z całej Polski. Do tej pory wystawę odwiedziło ponad 15 000 osób.

Przedłużeniu wystawy będzie towarzyszył bogaty program towarzyszący. – Zależało nam, by przygotować wydarzenia, dla których wspólnym mianownikiem jest Moda Polska i ludzie, którzy dla niej tworzyli – dodaje Aneta Dalbiak. Wszyscy zainteresowani modą i jej kontekstami będą mogli wziąć udział w dodatkowych oprowadzaniach kuratorskich oraz spotkaniach i dyskusjach. Już w najbliższą sobotę, 16 marca o godz. 15.00 Muzeum przygotowało oprowadzanie kuratorskie, na które obowiązują zapisy pod numerem 42 683 26 84 w. 204. Liczba miejsc jest ograniczona. Natomiast 30 marca odbędzie się oprowadzanie kuratorskie, po którym będzie można wziąć udział w spotkaniu z Kaliną Paroll, projektantką Mody Polskiej, które poprowadzi Aleksandra Boćkowska. W dodatkowym programie wydarzeń, 6 kwietnia, znajdzie się także spotkanie z Krystyną Wasylkowską i Katarzyną Raszyńską, kolejnymi projektantkami kultowego domu mody. 14 kwietnia będzie można wziąć udział w spotkaniu z Agnieszką Janas, autorką książki „Antkowiak. Niegrzeczny chłopiec polskiej mody”.

Wystawa „Jerzy Antkowiak. Moda Polska” to zajmująca dwa piętra Muzeum rozległa ekspozycja, na którą składają się ubrania, dodatki, pamiątki, fotografie i szkice ze zbiorów samego projektanta oraz kolekcji muzealnych i prywatnych. Ekspozycja nie tylko wprowadza widza w przestrzeń pokazu mody, ale także przybliża historię słynnego atelier. Historia, którą przybliża to opowieść o kultowym domu mody i ludziach go tworzących. To także opowieść o przemianach społecznych jakie zachodziły w Polsce.

Źródło: mat. pras. CMWŁ