Wystawa „Tkanina artystów łódzkich"

Dodano: 04.03.2011

Wystawa w 100. lecie Związku Polskich Artystów Plastyków.

10 marca – 3 maja 2011

Wernisaż wystawy 10 marca o godz. 13.00

Wystawa „Tkanina artystów łódzkich” organizowana jest z okazji przypadającej w tym roku okrągłej rocznicy powstania Związku Polskich Artystów Plastyków, powołanego do życia 100 lat temu w Krakowie. Jest to najliczniejsze, w Polsce i Europie, stowarzyszenie skupiające około 7000 twórców profesjonalnych ze wszystkich dziedzin sztuk plastycznych.

Dzieje Związku w Łodzi sięgają lat 30. XX wieku. Pierwszym jego Prezesem był Stefan Wegner, który przy współpracy z Władysławem Strzemińskim i innymi artystami łódzkimi stworzył jeszcze w przedwojennej Łodzi Muzeum Sztuki (z kolekcją grupy „a.r.”), a po II wojnie światowej – Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych, przemianowaną w 1996 roku na Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego.

Przy Związku Polskich Artystów Plastyków istniało szereg pracowni, które nabierały z czasem renomy i były konkurencją dla innych firm tego typu na rynku. Były to pracownie: rzeźby, biżuterii, ceramiki, grafiki, działała również stolarnia.

Zdelegalizowany w 1983 roku, 6 lat później Związek wznawia swoją działalność.

Obecnie Okręg Łódzki ZPAP liczy około 300 członków. W swojej Galerii „Na piętrze” przygotowuje ekspozycje prac polskich i zagranicznych artystów, współpracuje z innymi galeriami organizuje plenery malarskie w Polsce i za granicą. Jest współorganizatorem cyklicznych spotkań pod hasłem ”Sztuka, Biznes, Technologia” i Międzynarodowego Biennale Obrazu „QUADRO-ART”.

Wystawa jubileuszowa Związku Polskich Artystów Plastyków jest organizowana w paru miastach, w których zostaną wyeksponowane poszczególne dziedziny sztuk plastycznych. Zadecydowano, że w Łodzi odbędzie się wystawa tkaniny unikatowej, z uwagi na jej bogate tradycje w tym regionie.

Centralne Muzeum Włókiennictwa zostało zaproszone do współpracy przy organizacji tej wystawy, na której zostanie zaprezentowanych około 50 tkanin, pochodzących z kolekcji muzeum i będących własnością twórców. Ze względu na retrospektywny charakter wystawy zostaną na niej pokazane prace członków Okręgu Łódzkiego ZPAP zarówno tych żyjących, jak i tych, którzy już odeszli. Tkaniny te wykonane są różnymi technikami, z surowców tkackich i nie-tkackie, takich jak: elementy metalowe, szkło, papier, skóra czy tworzywa sztuczne. Będziemy mieli okazję zobaczyć różne formy sztuki tkackiej – od tradycyjnej tkaniny przyściennej przez tkaninę fakturową i przestrzenną aż po instalacje.

Uczestnikami wystawy są artyści dobrze znani, nie tylko w łódzkim środowisku:

Lidia Choczaj, Włodzimierz Cygan, Barbara Czerniejewska, Elżbieta Dmowska – Sawczuk, Kazimiera Frymark Błaszczyk, Dobrosława i Bogusław Kowalewscy, Mariusz Kowalski, Jagoda Krajewska, Dominika Krogulska Czekalska, Tymoteusz Lekler, Zofia Litak, Maria Manel Jackiewicz, Adam Nahlik, Krystyna Nadratowska – Górska, Anna Olczyk Kocikowa, Barbara Pierzgalska, Zonia Pionk, Zofia Pruchnicka, Zygmunt Suty, Ludmiła Szymańska - Pietrzak, Bolesław Tomaszkiewicz, Janina Tworek – Pierzgalska, Joanna Wiszniewska Domańska, Izabela Wyrwa, Katarzyna Zbierska Michalak, Konrad Zych, Ludwika Żytkiewicz.

Wystawa pod patronatem honorowym Pani Prezydent Miasta Łodzi.