Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego
A+ A-
Sonda
kalendarium imprez
Która z poniższych atrakcji turystycznych jest (najdok)ładniej zrewitalizowana? (Można zaznaczyć maksymalnie 3 pola)

Groty Nagórzyckie
Ruiny Zamku w Inowłodzu
Rynek w Piotrkowie Tryb.
Pałac Męcińskich w Działoszynie
Kolej Wąskotorowa Rogów-Rawa-Biała
Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej
Manufaktura w Łodzi
Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi

XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuki „Interakcje”

dodano: 23.09.2019
drukujpoleć znajomemu

W dn. 24-27.09. w Ośrodku Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim (ul. Dąbrowskiego 5) odbędzie się XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuki „Interakcje”.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:

24.09.2019, godz. 19.00. Otwarcie festiwalu oraz wernisaż wystawy „Dyfuzje Czasu”. Galeria ODA, ul. Sieradzka 8, Piotrków Trybunalski.

25-27.09.2019. od godz. 18:00 - Interakcje: Performance. "Chłopcy PRL-owcy kontra Dzieci z Czarnej Dziury".

Galeria ODA, ul. Dąbrowskiego 5, Piotrków Trybunalski.

Wystawy towarzyszące:

16.09. - 06.10.2019. - Wystawa: „Dyfuzje czasu". Galeria ODA, ul. Sieradzka 8, Piotrków Trybunalski, Wernisaż wystawy 24 września 2019, godz. 19.00.

04.10.-27.10.2019. - Wystawa: Antoni Karwowski „Performance”. Galeria ODA, ul. Dąbrowskiego 5, Piotrków Trybunalski. Wernisaż wystawy 4 października 2019, godz. 19.00.

Uczestnicy:

Angelika Fojtuch (Polska), Anna Rutkowska (Polska), Antoni Karwowski (Polska), Emrah Gökdemir (Turcja), Ewa Bloom - Kwiatkowska (Polska), Fredo Ojda (Polska), Grupa Restauracja Europa (Polska), Grzegorz Borkowski (Polska), Grzegorz Bożek (Polska), Grzegorz Demczuk (Polska), Jacek Lilpop (Polska), Jan Rylke (Polska), Jan S. Wojciechowski (Polska), Lenka Klodova (Czechy), Leszek Przyjemski (Polska), Marzenna Kosińska (Polska), Nadia Markiewicz (Polska), Natalia Lisova (Ukraina), Paweł Korbus (Polska), Paweł Kwiek (Polska), Przemysław Kwiek (Polska), Rudger (Polska), Siksa (Polska), Stachu i Piachu (Polska), Timo Viialainen (Finlandia), Tomasz Sikorski (Polska), Vala T. Foltyn (Polska/Dania), Zbigniew Warpechowski (Polska), Zofia Kuligowska (Polska).

Międzynarodowy Festiwal Sztuki „Interakcje" organizowany corocznie od 1999r., to jedna z najstarszych cyklicznych imprez na świecie prezentujących sztukę żywą. Performance, happening, akcjonizm, praktyki artystyczne koncentrujące się na niematerialnym charakterze dzieła i wzajemnych relacjach artysta-odbiorca-miejsce definiują program i uczestników tego wydarzenia. Do udziału zapraszani są artyści polscy i zagraniczni, o ustalonej pozycji i renomie, jak również młodzi, nieznani jeszcze szerszej publiczności. Festiwalowi towarzyszą wystawy, pokazy, spotkania i dyskusje z artystami, krytykami i teoretykami dotyczące historii, stanu obecnego i perspektyw rozwoju tego kierunku.

Program prezentacji działań performance, budowany w oparciu o temat wiodący odmienny dla każdej edycji, tworzony jest wspólnie z wybranymi artystami, pełniącymi tym samym funkcje kuratorów. To oni, a nie zawodowi kuratorzy decydują o artystycznej i merytorycznej treści festiwalu. To także jeden z głównych elementów wyróżniających ten festiwal pośród innych imprez prezentujących szeroko pojęte sztuki performatywne. Aktualnie wprowadzana formuła festiwalu zakłada oparcie każdej edycji na koncepcji zaproponowanej przez minimum 2 współkuratorów. Jeden to przedstawiciel starszego pokolenia artystów silnie związanych z klasycznym performance. Drugi to przedstawiciel młodego pokolenia, poszukującego nowych relacji między formami sztuki, rodzajami performance, artystami. Współpracując ze sobą dobierają i zapraszają artystów, których działania będą odpowiedzią na zaproponowany temat. Tym samym Festiwal zachowuje charakter "sztuki w procesie" zakładając, że jest przede wszystkim obszarem generującym nowe realizacje stanowiące rezultat spotkań w jednym miejscu i czasie artystów reprezentujących różne kultury, szkoły, metody pracy. Staje się przestrzenią otwartą dla działań, doświadczeń i eksperymentu w sztuce najnowszej, a także umożliwia pokoleniowe i programowe konfrontacje. Istotne elementy budujące Festiwal to tematycznie związane ze sztuką performance wystawy, realizacje in situ, spotkania autorskie i panele dyskusyjne.

Równie ważne jest też sięganie do najciekawszych faktów i zjawisk z historii polskiej I światowej sztuki, honorowanie twórców i postaw artystycznych szczególnie istotnych dla rozwoju tej dyscypliny. Dlatego nieodłącznym punktem festiwalu są prezentacje wybranych artystów uważanych za "klasyków gatunku", historycznych materiałów, dokumentacji projektów i galerii, które miały wpływ na kształtowanie przestrzeni polskiej i światowej sztuki performance.

Wystawa „Interakcje. Dyfuzje czasu”

Uczestnicy: Angelika Fojtuch, Kosińska, Marzena Kosińska, Ewa Bloom Kwiatkowska, Paweł Kwiek, Natalia Lisowa, Fredo Ojda, Leszek Przyjemski, Zbigniew Warpechowski, Zofia Kuligowska.

Kurator: Grzegorz Borkowski.

Temat wystawy zmierza do uchwycenia cennego zjawiska artystycznego dokonującego się współcześnie w sztuce realizowanej na żywo. Działania w bezpośredniej obecności widzów w coraz większym stopniu wykorzystują nowe media, ale w taki sposób, że powstają inter-media, sytuujące się pomiędzy już istniejącymi mediami: integrują działania tekstowe z obrazami, film z działaniem na żywo, obiekt z interakcją. Wystawa przedstawi wybrane przykłady takich intermediów poprzez prace  artystek i artystów powstałe zarówno na przestrzeni wielu lat, jak i te najnowsze.

Interakcje - Performance

Uczestnikami będą artyści należący do różnych pokoleń, których konfrontacja stanowić będzie sedno Interakcji. Artyści zaproszeni zostali przez dwójkę współkuratorów Przemysława Kwieka oraz Zofię Kuligowską. A motto tej części festiwalu to „Chłopcy PRL-owcy kontra Dzieci z Czarnej Dziury".

Współkuratorka Zofia Kuligowska zaprasza artystów mających przed sobą teoretycznie więcej niż mniej lat do wykorzystania na tworzenie. Będą oni eksplorować nieprzekraczalny moment w czasie (dnia, życia, kariery), w którym się znajdują (zdanie wyjaśniające Nie pójdziemy nawet o krok dalej; We will not go any further than this). Najlepiej nie skupiając się na tym, co się działo „przed”, jak i co będzie działo się „po” – jednocześnie posiadając tego świadomość.

Są to ludzie, którzy są „Dziećmi z Czarnej Dziury”, gdzie Czarną Dziurą jest czas, kiedy powstali (w jakimkolwiek znaczeniu). Są to „dzieci”, które jako jedyne opuściły miejsce (czas), z którego nie może wydostać się nawet coś tak ulotnego jak światło.

Kurator Specjalny Przemysław Kwiek: „Chłopcy PRL-owcy kontra Dzieci z Czarnej Dziury" (Pr. Kwiek ©). Część oparta na „Wolnościowej" formule „Perfidii Perfearance" (których już się odbyło VII): każdy uczestnik sam określa „parametry" swojego „Pojawienia się" (Appearance) w Piotrkowie – formę, nazwę, gatunek, miejsce, czas, itp. Tzn. dzienny program będzie się „ustalał" w czasie Imprezy. Mam nadzieję, że to grono będzie eksplorowało sferę, mogącą być opatrzoną hasztagami: #teraz, #bycie, #Działania, #polityka, #proces, #efemera, #rozum, #moralność, #historia, #Perfidia Perfearance, #obiekt, #sztuka…

Zaproszeni artyści to znani „Mistrzowie", utytułowani „starzy wyjadacze" z kilkudziesięcioletnim stażem na polach: „Sztuki Wysokiej", pedagogiki, krytyki, nauk o Kulturze i Sztuce – gdzie termin „Artysta" Ich określający, jest już bezsporny i trwały.

Tą część uzupełnią prezentacje performance 5 artystów najmłodszego pokolenia. Do udziału zaproszeni będą studenci i absolwenci kierunków artystycznych jak i twórcy nie legitymujący się dyplomem ukończenia uczelni artystycznej, którzy czynnie działają w obszarze sztuki performance.

Uczestnicy: Anna Rutkowska (Polska), Emrah Gökdemir (Turcja), Grupa Restauracja Europa (Polska), Grzegorz Bożek (Polska), Grzegorz Demczuk (Polska), Jacek Lilpop (Polska), Jan Rylke (Polska), Jan S. Wojciechowski (Polska), Lenka Klodova (Czechy), Nadia Markiewicz (Polska), Paweł Korbus (Polska), Przemysław Kwiek (Polska), Rudger (Polska), Siksa (Polska), Stachu i Piachu (Polska), Timo Viialainen (Finlandia), Tomasz Sikorski (Polska), Vala T. Foltyn (Polska/Dania), Zofia Kuligowska (Polska).

Wystawa Antoni Karwowski „Performance”

W ramach każdej edycji festiwalu szerzej prezentowany jest jeden artysta polski, który wniósł szczególny wkład w rozwój sztuki performance.

Antoni Karwowski - artysta intermedialny, od 40 lat związany z nurtem sztuki performance, organizator, kurator i niezależny wykładowca. Łączy performance z instalacjami, do których wprowadza projekcje, dźwięki, zapachy, temperaturę. Sięga do materiałów o bogatych odniesieniach symbolicznych, w ich wzajemnym napięciu szuka uniwersalnego przesłania. Antoni Karwowski bada w sposób holistyczny własną pamięć i doświadczenie. Jak twierdzi, samo wystąpienie jest dla niego tylko składnikiem procesu, tego, co poprzedza i następuje po performansie.

Źródło: https://www.facebook.com/events/715550582252145

Zdjęcia:
Źródło: www.facebook.com
Źródło: www.facebook.com
Źródło: www.facebook.com
kalendarium imprez
<<     Listopad, 2019     >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Najbliższe wydarzenia

20.11.2019

22.11.2019
Cykl spotkań o historii obozu przy ulicy Przemysłowej w Łodzi
19.11.2019

23.11.2019
29. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu
15.11.2019

24.11.2019
Ramen Festival 2019
12.11.2019

25.11.2019
„Divertimento" – wystawa fotografii Mariusza Nowickiego
15.11.2019

27.11.2019
Wystawa "Nie odwracam głowy" Katarzyny Łukasik
07.11.2019

28.11.2019
Wystawa "Ojcowie Niepodległości"
07.11.2019

02.12.2019
Wystawa małej formy w Alliance Francaise w łódzkiej Manufakturze
16.11.2019

08.12.2019
7 AŻ Festiwal w Akademii Muzycznej
31.05.2019

30.12.2019
Wystawa ,,Wzornik. Szycie opoczyńskie, łowickie, sieradzkie.”
28.10.2019

31.12.2019
Wystawa „Dialogi pamięci. Warsztaty w Łodzi 2016/2017/2018” w Centrum Dialogu

Zobacz najbliższe wydarzenia na mapie
video box
kalendarium imprez
Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę pocztową, podaj swój adres email.

 
Zgadzam sią na wysyłanie na mój adres elektroniczny informacji ze strony rotwl.pl oraz na przetwarzanie tego adresu w bazie danych na zasadach określonych w przepisach Ustawy z dnia 26.08.2002r. (Dz. U. nr 144, poz.1204) o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
http://www.translateria.pl
http://www.zarabiajnaturystyce.pl/
katalog turystyczny 2015