"Zdążyć przed nocą..." - wystawa prac Łukasza Stokłosy w Galerii Bałuckiej

Dodano: 07.01.2019

Galeria Bałucka (Stary Rynek 2) zaprasza do zwiedzania wystawy malarstwa absolwenta krakowskiej ASP - Łukasza Stokłosy. Wernisaż odbędzie się w piątek 11 stycznia (godz. 17), a wystawa potrwa do 17 lutego.

Neapol, 2018, olej na płótni
Neapol, 2018, olej na płótni

Wystawa w Galerii Bałuckiej zatytułowana „Zdążyć przed nocą”  jest znakomitą okazją do zapoznania się z twórczością Łukasza Stokłosy. Artysta ‒ absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom obronił w 2010 roku w pracowni prof. Jacka Waltosia), uznawany jest za jednego z najzdolniejszych i najoryginalniejszych współczesnych, polskich twórców. Został zauważony i doceniony również poza granicami naszego kraju. W 2014 roku obrazy Stokłosy znalazły się w albumie autorstwa Kurta Beersa 100 Painters of Tomorrow, wydanym nakładem wydawnictwa Thames & Hudson, London-New York.

Dla twórczości Łukasza Stokłosy charakterystyczna jest wielowątkowość. W swoich obrazach łączy motywy dość odległe od siebie, pokazuje bowiem opuszczone pałace, wnętrza historyczne, sale muzealne, ale także portrety znanych aktorów wcielających się w filmowych bohaterów. Inspirację stanowią dla niego także ujęcia z filmów. Zdaniem twórcy te trzy tematy ‒ wnętrza, portrety i obrazy inspirowane pornografią uzupełniając się, tworzą całość, są niezbędne, żeby świat przedstawiony był kompletny, by odbiorca mógł dostrzec wszystkie elementy dramatu. Motywy te pojawiły się  w pracach artysty już pod koniec studiów i od tego czasu konsekwentnie wykorzystuje je w swojej działalności twórczej, można zatem powiedzieć, że idea malarska była sformułowana już na początku kariery artysty.

Uprawia malarstwo przedstawiające, figuratywne. Inspiracje najczęściej czerpie z kultury masowej, filmów i seriali. Dobrze czuje się w estetyce kiczu. Obrazy Stokłosy są zmysłowe i inteligentne, pociągają i odpychają, miewają swoje drugie i trzecie dna, podobnie jak filmy noir.

Kuratorką wystawy jest Adriana Michalska.

Źródło: http://www.mgslodz.pl/wystawy/lukasz-stoklosa-382.html